5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:25

Ознака: раскази

Ги имаме најдобрите раскази за 2019 година

Избрани добитниците на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Комисијата за време на двонеделното разгледување и препрочитување на пристигнатите ракописи се водеше од следните...

Кршење на стаклото

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....

„Кога заминав од Карл Либкнехт“ – раскази на Лидија Димковска

Од печат излегува новата книга „Кога заминав од Карл Либкнехт“ на наградуваната македонска писателка Лидија Димковска, во издание на „Или-или“. По ангажираната поезија во...

„Понор“ – трета збирка раскази на Златко Ѓелески

„Понор“ е насловот на новата збирка раскази на писателот Златко Ѓелески, која деновиве ја издаде „Бегемот“. Се состои од дваесет и три раскази, ситуирани...

Промоција на збирката раскази „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Новата книга од Румена Бужаровска, збирката раскази со наслов „Не одам никаде“, ќе биде промовирана денеска во кино „Фросина“ во МКЦ. Делото е своевидно продолжување...

БАБА МАРИЈА, МАЈКАТА НА МАЈЧИНАТА МАЈКА

Антиупатства за лична употреба Во мојата најнова книга раскази „Делфинот“, првиот дел ѝ е посветен на мајка ми. Таа е човек што најдолго го знаев...

Објавена „Пената на црниот бран“ од Илиевски

Издавачот „Македоника литера“ ја објави книгата раскази „Пената на црниот бран“ од Владимир Илиевски. Книгата содржи 17 раскази, од кои еден дел претходно се...

Промоција на книгата раскази „Океан од слики“ од Томислав Османли

Книгата раскази „Океан од слики“ од Томислав Османли вечер ќе биде промовирана во Културно-информативниот центар-Скопје. Делото го издаде издавачката куќа „Магор“ од Скопје. Книгата ќе...