15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:14

Ознака: раскази

„Силуети“ – збирка психолошки раскази

Издавачката куќа „Антолог“ неодамна ја претстави книгата „Силуети“, прва збирка раскази на Станка Бајлозова-Барламова. Според авторката, станува збор за психолошки раскази, вкупно осум, кои...

Раскази за расказите, 6

Тресок пред кафуле. Скап автомобил, лош возач! По подолга пауза, се качив на велосипедот. „Фолксвагенот“ одамна го продадов, па се префрлив главно на пешачење, но...

Раскази за расказите, 4

Раскажува соседот Никола, за време на карантинот: „Еднаш со Свето бевме по работа во ’Сковин‘. Тогаш копавме тунели за цистерни за вино. Тунелот требаше...

Раскази за расказите, 5

Есента 2017-та беше, најблаго речено, незгодна за мене. Период на состојба што би ја нарекол „изгубитис“. Постојано ми се случуваше нешто да заборавам, да...

Раскази за расказите, 3

Антиупатства за лична употреба Во деновите на т.н. самоизолација, буричкав по најзабутканите фиоки по плакарите во подрумот. Наоѓав сѐ и сешто, меѓу нив и една...

Раскази за расказите, 2

За време на корона-карантинот, на втори мај, како и обично дождлив, од терасата ги гледав последните двајца минувачи со чадори како брзаат да стигнат...

Објавена збирка раскази од конкурсот „Бибер“

Кратките раскази избрани на третиот конкурс под наслов „Бибер“, деновиве беа објавени во збирка. На конкурсот, кој беше распишан лани во јануари, пристигнаа 464...

По објавената книга со раскази, на ред е поетска збирка

Осмоодделенецот Талијан Звончар од прилепското ОУ „Кочо Рацин“ е многу успешен, комуникативен ученик, кој, како што вели неговата наставничка по македонски јазик Габриела Стојаноска-Станоеска,...

Избравме духовити и досетливи раскази на современи теми

Врачување на наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Наградите ќе им бидат врачени на добитниците в среда, во 11 часот, во кафулето „Капри“ Раскази со...

Ги имаме најдобрите раскази за 2019 година

Избрани добитниците на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Комисијата за време на двонеделното разгледување и препрочитување на пристигнатите ракописи се водеше од следните...