Ознака: расизам

По скандалот со расистичките навивачи, Балаков си даде оставка

Бугарскиот селектор, Красимир Балаков си поднесе оставка, четири дена откако бугарските навивачи расистички ги напаѓаа англиските фудбалери при мечот од квалификациите за ЕП 2020...

УЕФА му објави војна на расизмот

УЕФА, во тесна соработка со ФАРЕ, воведе тристепен протокол за идентификување и справување со расистичкото однесување за време на натпреварите. Санкциите на УЕФА се...

Читањето меѓу редови прикажува поинаква приказна за Иванка Трамп

Иванка Трамп е загрижена дека САД имаат проблем со екстремистите што се залагаат за бела надмоќ. Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп упати апел...

Нова жестока дебата за расизмот во САД

Демократите остро го осудија претседателот Доналд Трамп за неговите коментари упатени кон четирите конгресменки и многу од нив порачаа дека станува збор за расистички...

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четирите конгресменки. Но неговите пораки на Твитер во...

Договорот за добрососедство не влијаеше на заемното уважување и целосното почитување

Расизам и дискриминација во однос на македонското малцинство во Бугарија се констатирани во извештајот на мониторинг-комисијата на Парламентарното собрание на советот на Европа (ПССЕ)....

Фејсбук забрани расизам на белци

Компанијата „Фејсбук“ забрани поддржување и застапување расизам на белци и сепаратизам на своите платформи со што ги зајакна напорите во борбата против говор на...

УЕФА ги осуди расистичките навреди на навивачите на Интер

УЕФА ги осуди расистичките навреди на навивачите на Интер против дефанзивецот на Наполи, Калиду Кулибали за време на натпреварот на 18-тото коло на Серија...

Германија ќе го искористи ЕП 2024 за борба против расизмот

Германија треба да го искористи ЕП 2024 за да ги покаже европските вредности и да ја зајакне социјалната кохезија, изјави претседателот на Германскиот фудбалски...

ПСЖ призна за расистички практики на своите скаути

Раководството на француски ПСЖ призна за нелегални практики од страна на некои поранешни вработени, кои класифицирале фудбалери, следени од нивна страна, по етничко потекло. Од...