7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 20:52

Ознака: расизам

Воведувањето квоти нема да го реши родовото прашање на Нобеловите награди

Критичарите посочуваат дека од воспоставувањето на Нобеловата награда во 1901 година, мнозинството добитници главно се бели мажи од европско и американско потекло. Од друга...

Били Ајлиш се извини по обвинувањата за расизам

Поп-ѕвездата Били Ајлиш се извини откако се појавија видеозаписи на кои пејачката изговара расно навредливи пцости и се подбива со акцентот. Во изјавата на...

Автомобил влета во антирасистички демонстранти во Минеаполис, има загинати и повредени

Една жена загина, а три лица беа полесно повредени во неделата вечерта во Минеаполис кога неименуван маж влета со својот автомобил во група антирасистички...

Арнаутовиќ се извини, тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Австрискиот фудбалски репрезентативец Марко Арнаутовиќ е цел на напади на социјалните мрежи поради расправијата со македонскиот фудбалер Езџан Алиоски во завршницата од вчерашниот меч...

Принцот Вилијам настојува да ја задржи контролата

Експертите за говорот на телото тврдат дека при првото јавно појавување по интервјуто на Хари и Меган, принцот Вилијам покажал желба да ја задржи...

Принцот Вилијам: Ние не сме расисти

Војводата и војвотката од Кембриџ излегоа од дома првпат по интервјуто на Сасексови и беа во посета на училиште во источен Лондон. Експлозивното интервју на...

Нови протести против расизам во САД

Властите во Филаделфија викендов воведоа полициски час, за да ги спречат насилствата проследени со кражби за време на протестите, кои избија откако Афроамериканец беше...

Од расистичкиот испад во Бугарија не е сторено доволно за промени

Црномурестите фудбалери на англиската репрезентација беа изложени на расистички навреди од дел од бугарските навивачи за време на квалификациски меч за Европското првенство во...

Протестите против расизмот ги зголемиле нападите врз лондонската полиција

Нападите врз полициските службеници во Лондон се зголемиле за речиси 40 отсто за време на режимот на ограничено движење поради коронавирусот во градот, а...

„Лореал“ отстранува зборови од производите поради протесите против расизмот

Компанијата „Лореал“ одлучи да ги отстрани зборовите „бело“, „белеење“, „фер“, „правичност“, „светлина“, „осветлување“ од описот на козметичките вечерни производи за кожа на нивните пакувања,...