20.8 C
Skopje
26.7.2021 - 2:55

Ознака: ранг листа

Македонија и во следните две години ќе има директно место во...

РАКОМЕТ На новата ранг-листа, Македонија забележа пад од третото на четвртото место. Промена има и на врвот на листата, Германија се врати на врвот и...

Барселона ја прекина доминацијата на Манчестер Ј. и на Реал Мадрид

„Форбс“ наведува дека просечната вредност на 20-те клуба на листата се зголемила за 30 отсто во претходните две години, и покрај влијанието на ковид-19....

Каде е Македонија на светската ранг-листа

Според истражувањето на специјализираниот портал за еколошки теми „Сејв енерџи“, најголеми заштитени региони во Европа имаат Германија, или 17.654 километри, Шведска, со 15.254 километри,...

Македонија сега е 65-та во светот, Малта скокна најмногу места

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА ОКТОМВРИ Македонската репрезентација го забележа највисокиот пласман годинава на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако се најде на...

Ранг-листата на ФИФА остана „замрзната“

Пандемијата на коронавирусот остана пречка за организирање меѓународни фудбалски натпревари на репрезентациите, па затоа тоа повторно влијаеше на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА),...

Кошаркарите останаа 29-ти во Европа и 53-ти во светот

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација со вкупно 187,6 поени, остана на 29-то место во Европа, односно на 53-то место во светот, според најновата ранг-листа...

Македонија 68. во светот, Белгија третпат годишен лидер

Белгија третпат годината ја завршува како светски број еден на листата на ФИФА Македонската репрезентација остана на истото место како и во ноември и во...

Со новиот систем на бодување Македонија варира околу 69-то место

Според пресметките на специјализирани интернет-страници, македонската селекција треба да биде на 68-то место на листата за ноември, како што беше и во октомври, што...

Славчо Ночев – повеќекратен тениски рекет број еден во Македонија

Ночев има освоено десетина титули во пионерска и во младинска конкуренција. Иако повеќепати на крајот од годината за вкупните постигнувања беше прв на ранг-листата,...

Наскоро одлука дали Македонија ќе се кандидира за домаќин на ЕП?

За триесетина дена ќе се знае точно на што сме околу евентуалната кандидатура за ЕП. Она што сега треба да се искористи по завршувањето...