Ознака: рангирање

Бетмен, направи место!

Феминистичко рангирање на жените суперхерои Можеби нема да се изненадите доколку прочитате дека всушност сите оригинални суперхероини се измислени, односно создадени во текот на 1940-тите...

Меѓународното рангирање на науката

Хенри Кавендиш (1731 - 1810) е британски научник, физичар и хемичар, што се раководел со мотото „сė може да се подреди со мера, број...

Осум аеродроми во ЕУ меѓу десетте најлоши во светот

Во Европската Унија се наоѓаат осум од десет најлоши аеродроми во светот, покажа новото истражување на „ЕрХелп“, групација за заштита на правата на патниците,...

Македонија зад БиХ и Косово, но пред Црна Гора и Бугарија

Иако рангирањето на 95-та позиција во извештајот на „Репортери без граници“ е најдобриот пласман во доменот на слободата на медиумите за Македонија во последниве...

Македонија 84-та во светот според глобалната конкурентност

Македонија е рангирана на 84. место во Извештајот за глобалната конкурентност што го изработува Светскиот економски форум. Во извештајот за 2018 година се вклучени 140...

Со новата „математика“ има пет кандидати за преземање на врвот кај...

Бразил, Франција, Белгија, Англија и Хрватска се во трка за првото место, кое досега го имаше Германија. Македонија би требало да скокне 5-6 места...

„Глобал фајерпауер“: САД, Русија, Кина, Индија и Франција со најмоќни војски

Меѓународни воени експерти објавија рејтинг на најмоќни армии во светот на специјализираниот воен портал Глобал фајерпауер (Global Firepower) за 2018 година. Според најновиот рејтинг,...