-2 C
Skopje
23.2.2019 - 12:30

Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај го предупреди Тачи дека ќе биде разрешен ако потпише промена...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го предупреди претседателот на државата Хашим Тачи дека може да биде разрешен и да одговара за кршење на Уставот и...

Мустафа: Можно е да ги прифатиме гласовите на пратениците Срби за...

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, по денешната седница на партиското Претседателство, изјави дека ЛДК не ја исклучува можноста од прифање...

Харадинај: Тачи да размисли дали треба да продолжи дијалогот со Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека претседателот Хашим Тачи „би било добро да размисли“ дали треба да продолжат преговорите со Србија, се додека, како...

Харадинај: Процесот на формирање Војска на Косово не се однесува на...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска изјави дека процесот на формирање на косовската војска не се однесува на датумот 28 ноември, како што претходно тврдеше...

Харадинај убеден дека ЕУ ќе ги укине визите за Косово пред...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повтори дека е сигурен дека во Европската унија нема земји кои се против укинувањето на визниот режим за косовските...

Хоти: Харадинај никој за ништо не го прашува, Тачи владее со...

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека премиерот Рамуш Харадинај нема никакво влијание врз донесувањето на важни...

Харадинај: Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави Метју Палмер изјавил дека Косово е непоколебливо во зачувувањето...

Харадинај: Србија ја финансираше идејата за промена на границите

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Србија ја финансирала идејата за промена на границите, која има поддршка во Косово, објави денеска „Коха Диторе“. Во говор...

Тачи го предупреди Харадинај дека може да биде сменет ако продолжи...

Претседателот на Косово Хашим Тачи реагираше остро на денешната изјава на премиерот Рамуш Харадинај дека „идејата за корекција на границите е мртва“ и побара...

Харадинај: Не брзаме многу со формирањето на војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната седница на Владата, изјави дека „нема голема итаница“ за формирање на војска на Косово, јави дописникот на МИА...