9 C
Skopje
21.11.2018 - 5:18

Ознака: Рамуш Харадинај

Три интерпелации за Харадинај пред косовските пратеници

Косовското Собрание утре ќе одржи пленарна седница, на чиј дневен ред се три интерпелации за премиерот Рамуш Харадинај. Првата интерпелација, според дневниот ред што денеска...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...

Харадинај: Прифаќаме помирување со Србија, но не и заборавање на злосторствата

Косовскиот премиер и лидер на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај, изјави дека би прифатил помирување со Србија во замена за меѓусебно...

Харадинај: Големата вест од ЕУ за визите за Косово доаѓа за...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја најави како „голема вест“ одлуката што ќе ја донесат идниот месец претставниците на Европската унија во извештајот за напредокот...

Харадинај бара од Ватикан да го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај престојува во официјална посета на Ватикан, каде што денеска се сретна со државниот секретар Пјетро Паролин. По средбата, Харадинај објави дека...

Косовци ќе можат да патуваат во Европа без визи?

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај е уверен дека до крајот на годинава граѓаните на Косово ќе можат да патуваат во Европа без визи, јави дописникот...

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во...

Најголемата српска партија во Косово, Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан,...

Харадинај: Косово нема што да им даде повеќе на Србите

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека Косово му дало на српското малцинство доволно уставни права и нема што да им даде повеќе, јави дописникот...

Харадинај очекува визна либерлизација за Косово наесен

Утрешниот Ден на Европа - 9 мај, ќе биде последен кои граѓаните на Косово ќе го одбележат без визна либерализација, изјави денеска косовскиот премиер...

Србија се закани дека ќе го уапси Харадинај доколку влезе во...

По написите во медиумите дека косовскиот премиер Рамуш Харадинај е поканет да го посети Прешево, остро реагирал српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој ...