25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:19

Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај е подготвен и за паѓање на Владата?

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека им испратил писма на премиерите на сите држави во светот, со намера, како што вели, да им ја...

Харадинај ги објави условите за укинување на таксата кон Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај им испрати попладнево писмо на амбасадорите на петте најсилни држави акредитирани во Косово, во кое ги информира за условите кои...

Косово формира и Министерство за одбрана

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го обележи подигнувањето на...

Харадинај: Српската полиција уапси двајца припадници на КБС

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека српската полиција на преминот Јариње уапсила двајца припадници на Косовските безбедносни сили (КБС). Тој на својот Фејсбук профил...

Харадинај до Путин: Русија е таа што го дестабилизира Балканот, не...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му одговори на рускиот претседател Владимир Путин, кој за српските медиуми изјави дека САД се дестабилизирачки фактор на Балканот, порачувајќи...

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата ако Србија го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Храдинај денеска повтори дека и покрај барањето на Вашингтон, таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина...

Харадинај: Санкциите кон Србија може да се укинат привремено ако добиеме...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека неговата Влада може да ја укине привремено таксата на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, единствено ако...

Харадинаj: Ние сакаме сеопфатен договор со Белград, но имаме долга листа...

- Во многу кругови во регионот се зборува за моделот на Преспанскиот договор меѓу Република Македонија и Република Грција и кога сето тоа ќе...

Харадинај: Предвремени избори не се во интерес на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека одржување на предвремени парламентарни избори оваа година не е во интерес на Косово, иако, како нагласи неговата Алијанса...

Харадинај: Меѓу Косово и Албанија од денеска не постои граница

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави на својот Фејсбук профил дека од „денеска меѓу Република Косово и Република Албанија не постои граница“, јави дописникот на...