Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај го повика Белград на дијалог, но без инволвирање на таксата

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска го повтори ставот на неговата Влада дека единствена можност да се укине таксата од 100 отсто на увозот на...

Харадинај: Отворањето на прашањето на границите е агенда на Путин, Косово...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вели дека се согласува оти во преговорите со Србија треба да се постигне договор за меѓусебно признавање, но дека Косово...

Харадинај: Цел свет ја знае границата меѓу Косово и Србија, друга нема да...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му порача денеска на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „цел свет знае каде се границите меѓу Косово и Србија“ и...

Косовската Влада ја започна седницата со едноминутен молк за загинатите во...

Косовската Влада ја зпочна денешната седница со едноминутен молк за загинатите во вчерашната тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово. Веста, заедно со слика од почетокот...

Харадинај: Официјална Тирана да го почитува ставот за Косово од 17...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, гостувајќи во емисијата „Темпора“ на тиранската телевизија Ора њуз, побара од официјална Тирана да го задржи својот ставот за Косово...

Харадинај: Косово ја прекина комуникацијата со УНМИК

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека Косово ја прекина комуникацијата со Мисијата на Обединетите нации во Косово (УНМИК), додавајќи дека писмата што оваа Мисија...

Харадинај е подготвен и за паѓање на Владата?

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека им испратил писма на премиерите на сите држави во светот, со намера, како што вели, да им ја...

Харадинај ги објави условите за укинување на таксата кон Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај им испрати попладнево писмо на амбасадорите на петте најсилни држави акредитирани во Косово, во кое ги информира за условите кои...

Косово формира и Министерство за одбрана

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го обележи подигнувањето на...

Харадинај: Српската полиција уапси двајца припадници на КБС

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека српската полиција на преминот Јариње уапсила двајца припадници на Косовските безбедносни сили (КБС). Тој на својот Фејсбук профил...