13 C
Skopje
14.11.2018 - 19:06

Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај: Не брзаме многу со формирањето на војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната седница на Владата, изјави дека „нема голема итаница“ за формирање на војска на Косово, јави дописникот на МИА...

Харадинај: Во Стејт департментот рекоа дека не сугерираат решение

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека имал разговор со официјални лица на Стејт департментот и дека рекле оти не сугерираат решение, кое вклучува размена...

Харадинај: Евроатлантскиот пат на Косово е неповратен

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска имаше средба со членовите на делегацијата на Европскиот парламент, предводена од хрватскиот европратеник Тонино Пицула, кои престојуваат во Косово...

Харадинај: Успешниот референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците...

Харадинај: Корекција на границите е опасен експеримент

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај денеска изјави дека корекцијата на границите е опасен експеримент и со тие иницијативи мора да се биде многу внимателен. - ...

Харадинај од Драч – Косово има граници, нема потреба од нивно...

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, кој учествува на неформалниот состанок на премиерите од Западен Балкан, порача дека Косово има свои граници и истите нема да...

Харадинај побара да се обележи границата со Србија

Претседателот на Владата на Косово Рамуш Харадинај информира дека побарал од Државната комисија за надзор врз границата да започне со работа за обележување на...

Харадинај: Границите може да се променат единствено со војна

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повторно се спротивстави на заложбите на претседателот на Косово, Хашим Тачи за корекции на границата со Србија, порачувајќи дека...

Харадинај: Приштина ќе одговори на евентуално прогласување автономија на Србите во...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска по седницата на косовскиот Совет за национална безбедност ги предупреди Србите од северно Косово дека Приштина ќе одговори на...

Вучиќ: Се надевам нема да има војна, туку решение на косовското...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека во случај на поселба на Косово ќе избие нова војна, нагласи...