Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај: Дијалог со Србија само со посредство на САД

Дијалогот Приштина-Белград не треба да продолжи без присуство на Соединетите Американски Држави вели поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај во интервју за албанската Ора...

Харадинај повикува ЕУ да ја покаже истата посветеност како САД во...

Поранешниот косовски премиер и претседател на Сојузот за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, очекува Европската унија да ја покаже истата посветеност и сериозност какви...

Харадинај го поддржа договорот со Србија

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го поздрави економскиот договор меѓу Белград и Приштина што попладнево беше потпишан во Белата куќа. Харадинај...

Харадинај: Одлуката за укинување на таксите го загрозува Косово

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека одлуката на актуелниот премиер, Албин Курти, да укине дел од таксите за стоката од Србија е погрешна,...

Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата

Претседателот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата. Тој пред неколку месеци поднесе оставка од премиерската...

Рама со тужба против Харадинај за клевета

Албанскиот премиер, Еди Рама најави тужба против поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај поради изјавата дека Рама заедно со косовскиот претседател Хашим Тачи и српскиот...

Хаг повика нов сведок од партијата на Харадинај

Специјализираното обвинителство на Косово, со седиште во Хаг, во врска со наводите за извршени злосторства во војната во Косово, го повика на сослушување Лулзим...

Харадинај: САД се против поделба на Косово

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вчера на прес-конференција, по откривањето на споменикот на жртвите на нападот врз кулите-близначки на 11 септември, предупреди на...

Харадинај: САД се против поделба на Косово

По откривањето на споменикот на жртвите на нападот врз кулите близначки на 11 септември, косовскиот премиер Рамуш Харадинај предупреди на опасноста од „српската пропаганда“...

Харадинај: Нема да се откажам од таксите сè додека Србија не...

Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека ако победи на изборите нема да се откаже од таксите сè додека Србија не го признае...