-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:01

Ознака: Рамуш Харадинај

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата ако Србија го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Храдинај денеска повтори дека и покрај барањето на Вашингтон, таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина...

Харадинај: Санкциите кон Србија може да се укинат привремено ако добиеме...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека неговата Влада може да ја укине привремено таксата на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, единствено ако...

Харадинаj: Ние сакаме сеопфатен договор со Белград, но имаме долга листа...

- Во многу кругови во регионот се зборува за моделот на Преспанскиот договор меѓу Република Македонија и Република Грција и кога сето тоа ќе...

Харадинај: Предвремени избори не се во интерес на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека одржување на предвремени парламентарни избори оваа година не е во интерес на Косово, иако, како нагласи неговата Алијанса...

Харадинај: Меѓу Косово и Албанија од денеска не постои граница

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави на својот Фејсбук профил дека од „денеска меѓу Република Косово и Република Албанија не постои граница“, јави дописникот на...

Српските производи исчезнаа од косовските продавници

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ѝ порача на својата српска колешка Ана Брнабиќ дека сѐ додека Србија продолжува да работи против Косово, таксата од 100...

Харадинај: Со Могерини како посредник, ЕУ не е неутрална во преговорите...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај одговори денеска на вчерашното писмо од Брисел, обвинувајќи ја експлицитно високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност...

Столтенберг: НАТО ќе го преиспита ангажманот во Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека денeска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кого го информирал за законите кои ги...

Ново писмо на ЕУ до Харaдинај: Го загрозивте дијалогот

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарите за трговија и за проширување, Сесилија Малмстром и Јоханес Хан му...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат...

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...