Ознака: рама

Бериша: Рама и отстапува на Грција 1.200 километри од морето

Поранешниот албански претседател и екс премиер, Сали Бериша, денешниот ден го нарече ден на национална жалост, поради тоа што „премиерот Еди Рама во Лондон...

Граѓанскиот сектор бара од Мета да не го потпишува законот за...

Повеќе граѓански организации побараа од шефот на албанската држава, Илир Мета, да не го потпишува законот за уривање на Националниот театар. Во писмото упатено до...

Коѕијас тврди дека никогаш не станало збор за Чамите

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас изјави дека на разговорите за надминување на одредени прашања со албанската страна никогаш не станало збор околу прашањето...

Рама: Не разбирам зошто препораката на ЕК за Албанија не е...

Албанскиот премиер Еди Рама изјави денеска дека неговата земја направила сè што се бара од неа за започнување преговори за членство во ЕУ и...

Албанија почнува со изградба на автопатот кон Македонија

Рама од Пешкопеја најави почеток на изградбата на автопатот „Руга е Арбрит“ Албанскикот премиер Еди Рама, од пограничниот град Пешкопеја, најави почеток на изградбата на...

Борисов и Рама разговараа за најтешката тема

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата што ја имаше во Тирана со својот албански колега Еди Рама изјави дека 2-3 држави на ЕУ сè...

Могерини во Тирана: Препораката е победа за сите

Добиената препорака од Европска комисија(ЕК) е победа за сите, но има уште да се работи, бидејќи почетокот на преговорите бара дополнителни ангажирања, порача денеска...

Фрлено брашно и јајца врз албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата кои протестираа против воведувањето патарини на...