Ознака: рама

Баша: Рама и Вучиќ целосно се вклучени во планот за размена...

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ дека целосно се...

Рама: Опозицијата е дволична околу Националниот театар

Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, денеска ја обвини опозицијата дека прави „дволичен напор да го заштити Националниот театар“. Рама притоа покажа писмено барање...

Албанската опозиција најави дека не се враќа во Парламентот

Земјата е во вонредна национална состојба, повеќе не постои држава, нема судство и обвинителство, се носат закони за да се полнат џебовите на албанскиот...

Баша: Ермал Хоџа ослободен затоа што го заштитил братот на Рама

На ослободувањето од понатамошното издржување на затворската казна на Ермал Хоџа, внук на поранешниот диктатор на Албанија Енвер Хоџа, експресно реагираше лидерот на опозициската...

„Партијата на Чамите“ ја напушти Владата на Еди Рама

Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идризи, која е попозната како „партија на Чамите“, ја напушти владејачката коалиција на социјалистите на...

Еди Рама пречекан со протести во Елбасан

Премиерот Еди Рама доцна попладнево беше дочекан со протести во градот Елбасан, каде допатува на средба со група просветни рабоници, пред почетокот на новата...

Круемади: На чело на албанската Влада стои криминалец

Лидерката на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека криминалците не се плашат од државата, зашто „таа е во нивни раце“. На средба...

„Вашингтон тајмс“: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без...

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада.  Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани...

Рама и Бериша со најнавредлив речник во албанскиот парламент

Албанското собрание, кое брои 140 народни избраници, познато е по жешките расправи, инциденти, тензични ситуации за чие смирување мора да интервенира обезбедување, па дури...

Рама домаќин на премиерите од регионот на 27 август во Драч

Во албанскиот пристанишен град Драч, на 27 август, премиерите на земјите од регионов ќе имаат заедничка средба. Домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама,колегите од Македонија, Црна...