25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:52

Ознака: рама

Рама: Мета донесе неуставна и срамна одлука

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на...

Албанскиот премиер нападнат со јајца

Седницата на Парламентот на Албанија на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот Еди Рама. Рама...

Албанското обвинителството ја истражува Владата на Рама за наместен тендер

Обвинителството во Тирана почна истрага околу јавно објавените факти во врска со изборот на компании за проектот за изградба на големата обиколница во Тирана. Верификација...

Брнабиќ: Се надевам дека Србија нема да мора да ја употреби...

Српската премиерка Ана Брнабиќ по повод најавите за формирање на косовска војска изјави дека се надева оти Србија нема да мора да ја употреби...

Рама: Албанија и Грција имаат историски и традиционални односи

За албанско- грчките односи, карактеризирајќи ги како историски и традиционални, но и за подготвеноста за подобрување на релациите на секојдневна основа, говори премиерот на...

Бериша: Изјавата на Рама дадена во Пеќ е антиалбанска

Поранешниот албански претседател и екс премиер, Сали Бериша, изјавата на актуелниот албански премиер Еди Рама, дадена во косовскиот град Пеќ, ја смета за антиалбанска. -Изјавата...

Албанија и Косово ги обединуваат царините и го укинуваат роамингот

Владите на Косово и Албанија на денешната заедничка седница во Пеќ, потпишаа договори со кои, меѓу другото, во наредните шест месеци ќе се обединат...

Баша: Нема политичко решение без чистење на политиката од криминалот

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша порача дека „црвена линија на опозицијата за решавање на политичката криза е чистење на...

Круемади: Единствен пат за заминување на Рама се сенационалните протести

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) и сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади денеска...

Бериша: Со масовни протести ќе го собориме Рама пред изборите

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша, му порача на актуелниот претседател на Владата, Еди Рама дека „ќе биде соборен пред локалните избори...