Ознака: рама

Рама: Шаторите ќе се отстранат, а луѓето ќе се сместат во...

Албанскиот премиерот Еди Рама најави стручни тимови за проценка на штетите кои ќе започнат со работа денеска и дека досега се донирани пет милиони...

Рама: Немаше пречка претседателот или премиерот на Косово да учествува во...

Албанскиот премиер Еди Рама од самитот во Охрид порача дека Косово згрешило што не учевствува во иницијативата за регионална соработка и дека на следниот...

Рама: Нашиот пат продолжува без никаков потрес, дури и да имавме...

Албанскиот премиер Еди Рама, по средбата што ја одржа со претседателството на неговата Социјалистичка партија (ПС), ја обвини опозицијата дека се обидува да го...

Рама не е оптимист за почеток на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. -Дали сум оптимист? Не - изјавил Рама за...

Заев и Рама ќе се сретнат со Вучиќ во Србија

Премиерот Зоран Заев в среда и четврток ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на...

Рама: Харадинај лаже, не барав укинување туку суспензија на таксите

Албанскиот премиер, Еди Рама, повтори дека косовскиот премиер, Рамуш Харадинај излажал кога рекол дека тој од него на берлинскиот самит побарал да бидат укинати...

Рама: Владата не можат да ја урнат насилни акти, таа останува...

Пред утрешниот протест на албанската обединета опозиција, кој ќе се одржи пред Владата, премиерот Еди Рама порача дека „Влада не паѓа со насилни акти,...

Рама: Aвтопатот „Руга е Арбрит“ до Скопје е стратешка потреба

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката прес-конференција со својот македонски колега, Зоран Заев, денеска рече дека трговската размена меѓу двете земји е значително зголемена,...

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се...

Баша: По шест години владеење на Рама, Албанија е пред колапс

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша обвини дека состојбата во економијата, вработувањето, претприемништвото и благосостојбата на Албанците, по речиси шест...