28.3 C
Skopje
26.8.2019 - 12:37

Ознака: рама

Рама: Харадинај лаже, не барав укинување туку суспензија на таксите

Албанскиот премиер, Еди Рама, повтори дека косовскиот премиер, Рамуш Харадинај излажал кога рекол дека тој од него на берлинскиот самит побарал да бидат укинати...

Рама: Владата не можат да ја урнат насилни акти, таа останува...

Пред утрешниот протест на албанската обединета опозиција, кој ќе се одржи пред Владата, премиерот Еди Рама порача дека „Влада не паѓа со насилни акти,...

Рама: Aвтопатот „Руга е Арбрит“ до Скопје е стратешка потреба

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката прес-конференција со својот македонски колега, Зоран Заев, денеска рече дека трговската размена меѓу двете земји е значително зголемена,...

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се...

Баша: По шест години владеење на Рама, Албанија е пред колапс

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша обвини дека состојбата во економијата, вработувањето, претприемништвото и благосостојбата на Албанците, по речиси шест...

Баша: Преодна влада, или не учествуваме на избори

Опозициската албанска Демократска партија, го условува учеството на локалните избори на 30 јуни со формирање преодна влада на чие чело нема да биде...

Отворена косовска царинска испостава во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај присуствуваа на денешното отворање на царинската испостава под контрола на приштинските власти во албанското пристаниште...

Рама: Албанија го поддржува дијалогот Косово-Србија

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го поддржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба...

Рама: Мета донесе неуставна и срамна одлука

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на...

Албанскиот премиер нападнат со јајца

Седницата на Парламентот на Албанија на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот Еди Рама. Рама...