5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 22:53

Ознака: Рамазан-бајрам

Баклава за градоначалничката на Битола по повод Рамазан Бајрам

По повод верскиот празник Рамазан Бајрам, градоначалничката на Битола Наташа Петровска го посети битолското Муфтиство на Исламската верска заедница, на покана на муфтијата Амит...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и...

Артан Груби учествуваше во чистењето на џамиите во Старата скопска чаршија

Вицепремиерот Артан Груби синоќа учествуваше во чистењето на исламските објекти во Старата скопска чаршија. ЈП Комунална хигиена-Скопје во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам,...

Овој благословен Рамазан беше со нас во најтешките моменти

Бајрамска Порака на Реисот Шаќир Фетаи Почитувани верници, браќа и сестри! Со голема радост го очекуваме големиот празник Фитр Бајрам, празник на најголемите награди на годината....

Рамазан бајрам неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 13 мај, четврток, Рамазан бајрам, првиот ден на Рамазан бајрам, е неработен ден за сите граѓани. По...

Политичарите го честитаа Рамазан-бајрам

Ахмети: Да се молиме еден за друг и да го надминеме овој предизвик што поскоро Претседателот на ДУИ, Али Ахмети упати честитки за големиот празник...

Рамазан-бајрам празник за муслиманите, почит за другите

„Нова Македонија“ на граѓаните од исламска вероисповед им го честита празникот Рамазан-бајрам Улогата на Исламската верска заедница во земјава има големо значење во развивањето на...

Идниот вторник е неработен ден за сите граѓани во земјата

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 4 јуни 2019 година (вторник), Рамазан Бајрам, првиот...

Честитка од претседателот Иванов по повод Рамазан-Бајрам

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во РМ, реис-ул-улема ефенди...

Соживотот е начин на живеење, а не куртоазија

Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) Искрено да се почитуваме, да го шириме добриот збор и заемно да си помагаме. Само...