25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:06

Ознака: рак

Револуционерна нова класа лекови против рак одобрена во Европа

Револуционерна нова класа лекови против рак што може да лекува широк спектар тумори за првпат е одобрена за употреба во Европа, пренесува Би-би-си. Новиот лек...

Отштета од 2,55 милијарди долари за двојка која од хемиски производ...

Американската хемиско-фармацевтска компанија и произведувач на хербициди „Монсанто“ ќе исплати отштета од 2,55 милијарди долари, откако е докажано дека брачен бар заболел од рак...

Почина грчкиот фотограф Јанис Бехракис

По долга борба со ракот, еден од најпознатите грчки фотографи, Јанис Бехракис, добитник на Пулицерова награда, почина доцна синоќа на 58-годишна возраст, јави дописничката...

Јачменот ги уништува брчките и штити од рак

Во 100 грама јачмен има 354 калории. Изобилува со незаситени масни киселини. Ги содржи витамините А, Д, Е и поголемо количество витамин Б12 (што...

Израелски научници тврдат дека развиле нов третман за лечење на рак

Тим од израелски научници тврди дека лекот за рак ќе биде достапен идната година, објави весникот „Ерусалим пост“. Новиот третман го развива „Аселерејтед Еволушн...

Tечност создадена пред 50 години од НАСА може да го убие...

Течноста наречена ферофлуид навистина изгледа како да е излезена од научната фантастика. Била создадена од НАСА за да го пренесува горивото во вселената, а...

Смртноста од рак намалена во САД

Според најновото истражување на Американското онколошко здружение, смртноста од рак во САД во последните 25 години се намалила за 27 отсто. Во 1991 година...

Жарко Данилоски во САД ќе открива и ќе развива нови методи...

Овој амбициозен млад научник од февруари ќе работи како доцент-доктор на универзитетот „Њујорк“ во Центарот за геномика, каде што ќе применува најнови биотехнолошки методи...

Десетминутниот тест го менува начинот на откривање на рак

Научниците од австралискиот универзитет во Квинсленд развија универзален тест за откривање траги од рак во крвотокот на пациентите. Брзиот и евтин тест користи течност...

Јапонско јаболко – штити од рак и го јакне имунитетот

За јапонското јаболко веќе може да се рече дека е плод од нашето поднебје. Денес речиси нема двор од индивидуална куќа во кој нема...