-4 C
Skopje
17.2.2019 - 7:13

Ознака: ракомет

 Ма­ке­до­ни­ја е на че­кор до ба­раж за СП 2019

Ма­ке­дон­ска­та жен­ска ра­ко­мет­на ре­пре­зен­та­ци­ја се нај­де на че­кор до плас­ман во ба­ра­жот за Свет­ско­то пр­венс­тво в го­ди­на во Ја­по­ни­ја, отка­ко во ре­ша­вач­ки­от втор нат­пре­вар од ква­ли­фи­ка­ци­и­те по­бе­ди про­тив Ис­ланд со...

Македонската женска ракометна репрезентација убедлива против Азербејџан

Женската ракометна репрезентација на Македонија оствари убедлива победа над Азербејџан со 41:22 (18:8) на стартот на квалификациите за баражот за СП 2019, кое ќе...

Симовски: Со тимска игра и сплотени ќе одговориме на предизвикот

Македонија од денеска ќе игра дома на квалификациски турнир за пласман во баражот за СП 2019 за жени, со Азербејџан, Исланд и со Турција Македонската...

Девет екипи се во трка за опстанок

На едно коло до паузата во ракометната Лига на шампионите поради Светското првенство, а пет до завршувањето на групната фаза, три екипи од групата...

Кринц руши гиганти, хет-трик на Маласинскас

Централниот бек на Мотор, Аиденас Маласинскас, третпат сезонава воодушеви со својата несебична тимска игра и со девет гола, па со право се најде во...

Вардар со еден бод се искачи за две места

Ефикасноста на вардаровиот напад во овој меч (55 отсто) беше повисока од онаа на Мешков (52 отсто), како и ефикасноста на шутот (66 отсто),...

Вардар без Борозан на тежок испит во Брест

Двете екипи досега трипати ги одмериле силите во ЛШ, резултатот е 2-1 за Вардар, а претходниот дуел во Скопје заврши со резултат 30-23 за...

Брестовац: Сите што ќе дојдат ќе уживаат во она што ќе...

Добро ја анализиравме играта на Силкеборг и мислам дека имаме сили да им парираме. Сега имаме поголема ротација и можеме да покажеме уште подобра...

ПСЖ пак доминира во изборот на најдобрите

Тимот на тренерот Раул Гонзалез во изборот на „Хендбал планет “ конкурира со девет ракометари Членовите на францускиот ПСЖ доминираат на листата за избор на...

Психолошки приод за спортска но и за животна победа

Во насока за изградба на здрави психофизички стабилни личности, кои во својата околина ќе зрачат со позитивен дух, креативност и конструктивност, РК Металург, во...