25.8 C
Skopje
24.7.2019 - 11:14

Ознака: ракомет

Кадетите на силниот турнир во Бугојно

Македонија ќе биде дел во групата А со Србија, Швајцарија и бранителот на минатогодишниот трофеј, Германија Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија од утре, па...

Визија на СЕХА за трансконтинентално етаблирање

Иновативни идеи за помасовен и поквалитетен ракомет Тргнувајќи од ентузијазмот и посветеноста на ракометните работници, односно на СЕХА од една страна и менталитетот и преданоста...

Македонија покажа карактер и jа заслужи победата

Ќе биде тешко да се победи Исланд двапати за пет дена, но ако сакаме да бидеме врвна репрезентација, мораме уште еднаш да им го...

Пионерите на прв тест на турнир во Унгарија

Македонската машка ракометна репрезентација од генерацијата 2002/2003 година, денеска и задутре ќе го има својот деби-настап на турнирот во Балатон, Унгарија, каде што покрај...

Две групи од Купот во Скопје, една во Битола

Со полудиригирана ждрепка во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени четвртфиналните групи за Купот на Македонија. Носителите во групите, Вардар и...

Брестовац: Тешко може Исланд да нѐ изненади

Ние самите сме си главни непријатели. Ако бидеме сериозни и ако добро се подготвиме и ја изанализираме нивната игра, верувам дека со добра, агресивна...

Брестовац со 16 ракометари ќе патува за Исланд

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави конечниот список од 16 играчи кои ќе заминат за Рекјавик за дуелот против Исланд. Ракометарите во...

Македонија со нова можност за влез во дивизијата А на ЕП

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) уште еднаш ја доби довербата од Европската ракометна федерација (ЕХФ) за организација на ЕХФ-шампионат за ракометари до 18 години,...

По ЕП во Македонија, на шампионатите ќе играат 24 репрезентации

Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) на состанокот одржан во Копенхаген (Данска) го потврди проширувањето на Европското првенство (ЕП) за жени од 16...

Дисингер заврши во болница (видео)

Ракометарот на Вардар, Кристијан Дисингер ја заврши сезоната само 11 секунди пред крајот на првото полувреме против екипата на ППД Загреб во финалето на...