Ознака: ракомет

Бутел го изненади фаворизираниот Пелистер

Ракометарите на Еурофарм и на Струга го задржаа победничкиот ритам и, по три кола, се со максимален ефект од три победи и девет бода...

ПСЖ лесно го мина Загреб

Францускиот ракометен гигант ПСЖ, македонскиот првак Вардар и полскиот вицепрвак Висла го задржаа победничкиот ритам и во 3-то коло од Лигата на шампионите (ЛШ)...

Вардар посакува прва победа против Веспрем

Црвeно-црните досега шест пати играле со унгарскиот првак во ЛШ, и имаат едно реми и пет пораза, пред денешниот дуел (17.30 ч.) во 3-то...

Први тест-мечеви по 4-то место на Медитеранските игри

Македонската женска репрезентација денеска и утре (од 16 часот) во салата „Автокоманда“ во Скопје ќе ги одигра двата контролни натпревари со Италија, во рамките...

Се редат изненадувања во ЛШ

Победите на Загреб, над германскиот првак Фленсбург (31-29) и на Мешков Брест над актуелниот европски првак Монпелје (26-23) се најпријатните изненадувања во 2-то коло...

Металург поразен од Бешикташ

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во...

Вардар по седми пат го прегази Кристијанстад во ЛШ

Како што и се очекуваше ракометарите на Вардар ја остварија и втората победа во 2-то коло од групата А во годинешната Лига на шампионите...

Металург ремизираше со Извиѓач

Металург ремизираше со 27:27 против Извиѓач во натпревар од четвртото коло во СЕХА лигата одигран во Скопје. Македонскиот тим не успеа да ја потврди фаворитската...

Репрезентацијата ќе има тест-средби со Италија

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави списокот со 17 ракометарки (13 интернационалки), на кои ќе смета за пријателските мечеви со...

Победнички старт на новајлиите Бутел и Струга

Со дуелот меѓу Вардар јуниор и Радовиш започна 27-та сезона во домашната Суперлига, во кој победата и трите бода ги освоија младите ракометари на...