6.3 C
Skopje
19.10.2020 - 23:20

Ознака: ракомет

Фаворизираните тренери под голем притисок во ЛШ

РАКОМЕТ На повеќе од 30 дена до почетокот на новата сезона во Лигата на шампионите (ЛШ), Европската ракометна федерација (ЕХФ) во фокус ги страви тренерите,...

Еурофарм Пелистер го доби дербито со Металург по голема борба

Еурофарм Пелистер славеше против Металург со 24-22 во вечерашниот неизвесен дерби-дуел од првото коло на Струшкиот ракометен турнир. Битолчани имаа предност од 15-12 по првото...

Металурзите од денеска во Струга ќе ја тестираат формата

Резултатот и пласманот на турнирот во Струга ќе ни бидат во втор план за сметка на уигрување на екипата и на поставување на играта....

Драстично намалени буџетите на ракометните бундеслигаши

Нашите плати ќе бидат намалени за 50 отсто во текот на целата следна сезона, а беа намалени и во последните четири месеци од минатата...

Кастратовиќ: Радува позитивната работна атмосфера во тимот

Во изминатите неколку дена главниот акцент сѐ уште ни беше на физичката подготовка, но полека почнуваме да фаќаме ритам и со уигрување на напаѓачко-одбранбените...

Металург ќе се сретне со Спачва, а Бутел со Ѓунѓеш

Задоволен сум од ждрепката. Во ниеден момент нема да ги потцениме, напротив, периодот што следува ќе го искористиме за што подобро уигрување на екипата...

Германците предлагаат намалување на бројот на додавања во пасивна игра

Со намалувањето на бројот на додавања од шест на четири ќе се добие на забрзување на играта, вели германскиот судија Јамеле РАКОМЕТ Во онлајн дискусија меѓу...

Извлечени двојките, сезоната почнува на 12 септември

Во 1-то коло на групата А играат Јуниор КВ - Пролет, Астраион - Радовиш и Голден Арт КЛ7 - Охрид (Струга е слободна), а...

ЕП за жени наместо во пет, ќе се игра во два...

РАКОМЕТ - АКО СЕ ИГРА БЕЗ ПУБЛИКА Поради можноста ЕП 2020 да се игра без публика, ЕХФ и домаќините размислуваат мечевите да се играат само...

ЕХФ го откажа фајналфорот во ЛШ за жени

РАКОМЕТ По континуираната и внимателна анализа на глобалната здравствена состојба со пандемијата на коронавирусот, Европската ракометна федерација (ЕХФ) соопшти дека го откажува завршниот фајналфор-турнир од...