5.4 C
Skopje
28.1.2020 - 12:50

Ознака: ракомет

Турнирот „Повеќе од игра“ во Сараево прв предизвик за младите металурзи

Пионерите и кадетите на Металург од генерациите 2004/2005 и 2002/2003 ќе бидат дел од четвртиот меѓународен ракометен турнир „Повеќе од игра“, кој ќе се...

Вардарци од утре на Суперглоуб во С. Арабија

Ракометарите на европскиот и македонски првак Вардар синоќа заминаа за Дамам, Саудиска Арабија, каде што вторпат ќе бидат дел од неофицијалното клупско Светско првенство...

Металург трет на турнирот во Кањижа

Централниот бек на Металург, Грузиецот Иракли Кбилашвили, беше прогласен за најкорисен (МВП) ракометар на турнирот Ракометарите на Металург го освоија третото место на турнирот Кањижа-куп...

Унгарците имаат најдобри млади ракометни селекции

Официјалниот сајт на ЕХФ, „Еурохендбал.ком“, направи неофицијално рангирање на младите категории, сумирајќи ги сите нивни настапи летово Јули и август се месеците резервирани за одигрување...

Веспрем ги има најзвучните трансфери сезонава

Трансферот на Игор Карачиќ од Вардар во Киелце, пак, според критериумот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), е најдобриот сезонава Унгарскиот првак Веспрем дигна најголеми бранови...

Турнирот во Кањижа втор тест за Металург

Во Русија не се снајдовме најдобро во длабоките зонски формации, па се надевам дека на овие три меча ќе го поправиме тој сегмент од...

Ракометниот мундијал во Македонија најави нов ѕвезден бран

Според играта, борбеноста и талентот што ги прикажаа на СП за кадети во Скопје, многумина од младите ракометари влегоа во тефтерите на тренерите и...

Металург испушти победа против Стеауа

Металурзите имаа предност од три гола (26-23) по што следуваше серија неефикасни напади и технички грешки, по кои тимот од „Автокоманда“ ги загуби предноста...

Најдобриот напад против најдобрата одбрана во борба за светската круна

Синоќешното финале во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје беше историско и за Германија и за Египет, со оглед на тоа што ова е првпат...

Египет и Португалија најавуваат прекројување на светската ракометна мапа

Овие две репрезентации во блиска иднина ќе бидат меѓу водечките во светски рамки, откако обезбедија пласман во завршниците на СП, во кадетска и во...