21.4 C
Skopje
22.7.2019 - 10:07

Ознака: ракомет

Брестовац: Бодовите се најбитни

Ракометарите на Металург потешко од очекуваното стигнаа до првите плејоф-бодови во завршницата од машката Суперлига, победувајќи го составот на Пелистер со 28-26 (11-14). Избраниците...

Вардар од соништата, Загреб потопен дома

Ракометарите на македонскиот првак Вардар, вечерва во арената „Загреб“ (7.836 гледачи), во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите (ЛШ), го декласира со 27-18,...

Левен на чекор пред Нант

Со неизвесниот и драматичен меч помеѓу бундеслигашот Левен и француски Нант започна осминафиналната нокаут-фаза во ракометната Лига на шампионите (ЛШ). Другарите на Филип Талески (кој...

Започнува трката за 27-та титула ракометен првак

Со дуелите меѓу Металург - Пелистер, Еурофарм - Вардар и Пролет - Бутел ќе почне годинешната плејоф-трка за титулата ракометен првак на Македонија. Улогата на...

За Европа три места повеќе на мундијалите

Досега низ квалификациите на СП се пласираа девет репрезентации, а за следното ќе има место за 12. На СП 2021 ќе играат и светскиот...

Металург убедливо против подмладената Војводина на последниот натпревар во РЛ

Ракометарите на Металург на последниот натпревар пред својата публика во Регионалната лига (РЛ) ја победија подмладената екипа на Војводина со резултат 39:20. Избраниците на тренерот...

Македонија ќе игра на најмасовното ЕП во ракомет на плажа

На ЕП во Полска треба да настапат 40 репрезентации, машката е во група со Хрватска, Украина, Швајцарија и со Италија, а девојките ќе се...

Брестовац: Шанса за оние на кои треба да се потпреме во...

Тоа ќе бидат играчи што ќе бидат и подготвени да се навикнат на системите што ќе сакам да ги практикувам. Добро е што сум...

Сигурни победи на фаворитките

Лидерките на табелата, Металург, славеа против Спартак (39-24), второпласираната екипа Куманово, имаше лесна задача во дуелот со Овче поле (14-57), а Вардар одигра рутински...

Новинарките на „Нова Македонија“ одиграа машки (галерија)

  По повод 8 Март, Денот на жената, редакцијата на „Нова Македонија“ вчера организираше ревијален натпревар, на кој земаа учество новинарките од истоимениот весник. Дамите од...