-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:03

Ознака: ракомет

Македонија го доживеа вториот пораз на СП

Македонската ракометна репрезентација го доживеа вториот пораз на Светското првенство, откако беше поразена од Шпанија во четвртото коло со 21:32 (12:13). Македонија одигра одлично прво...

Исланд се израмни со Македонија по победата над Јапонија

Ракометната репрезентација на Исланд попладнево ја победи Јапонија со 25-21 (13-12) во првиот натпревар од денешната програма во групата „Б“, чии дуели се играат...

Од виденото на СП ракометот оди во нагорна линија

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Веќе по три кола на Светското ракометно првенство во Германија и во Данска се издвоија главните фаворити за трката по медали....

Шпанија игра разновидно

Шпанија го има најискусниот состав, во кој играат четворицата најдобри Шпанци од Барселона и уште 12 интернационалци од најсилните европски тимови. Таа на СП...

СП: Убедлива победа на Норвешка против Чиле, Србија со пресврт ја...

Репрезентативците на Норвешка со убедлив резултат од 41:20 ги победија ракометарите на Чиле, со што барем за сега ја обезбедија првата позиција во групата...

На СП се игра „брзопотезен“ ракомет

Во досегашните натпревари на Мундијалот видовме значително побрза игра, а и построга арбитража (8,5 исклучувања по меч, 1,3 повеќе од целото СП 2017), играта...

Ракометна навика

За сѐ да биде вака навидум лесно, клучно во оваа спортска приказна е зборот континуитет. Убаво звучи тоа што во почетокот на секоја година...

Хрватска посилна, прв пораз на Македонија на СП

Репрезентацијата на Македонија го доживеа првиот пораз на Светското првенство во ракомет, кое се игра во Германија и Данска. Нашиот тим беше убедливо поразен од...

Македонија успешно чекори, совладани Јапонија и Бахреин

Она што радува е фактот што Македонија по изминатите две кола добро се справува со позицијата среден бек, откако го нема Филип Миркуловски, а...

Одбраната е најсилното оружје на Хрватска

По двете воведни победи над Јапонија и на Бахреин, репрезентацијата на Хрватска ќе биде првата од трите преостанати сериозни пречки на македонската машка ракометна...