2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 11:02

Ознака: ракометари

Кастратовиќ: Четирите меча во Франција беа одличен тест за нашата игра

Игравме против квалитетни и силни екипи. Ним е третопласиран во француското првенство, дел од првата лига е и Кретеј, а Саран и Шербург се...

Пораз на теренот, но обединети надвор од него

Спортот и спортистите од сите националности секогаш имале моќ да инспирираат и да сплотуваат. Македонските ракометари со својата игра, залагање и со победничкиот менталитет...

Ракометарите почнуваат со подготовки за шестото ЕП

Десетдневните подготовки до комплетирањето на тимот ќе ги искористиме како нов тест-период за дел од помладите и тие што имаат помала минутажа на интернационалната...

Селекторите задоволни од квалитетот на најмладите ракометари

Позитивно сме изненадени од квалитетот и од техничката поткованост, за секоја позиција имаме по тројца-четворица одлични ракометри. Се надевам дека овој собир ќе биде...

Силен „тим повредени“ пред ЕП

На листата повредени и, можеби, отсутни од ЕП 2020 се Карабатиќ, Тонесен, Ремили, Мирхол... Пикерот на француската репрезентација Лука Карабатиќ е последното име што се...

Лазаров, Ристовски и Кузмановски ќе играат во групната фаза

Ракометарите на Металург не се пласираа во групната фаза на Купот на ЕХФ откако во реванш-дуелот од 3-то коло со словенечкиот вицепрвак Горење одиграа...

По Кил, Порто на гости подобар и од Монпелје

Португалскиот ракометен првак Порто продолжи со одличните игри и во 9. коло од Лигата на шампионите (ЛШ), во кое славеше победа со 27-22 на...

Јуниорите ќе играат на ЕП и за отворање на патот кон...

Наша цел е освојување на шампионатите во двете категории и пласман во дивизијата А. Мислам дека со генерацијата 2000/2001 имаме реални шанси за пласман...

Младите македонски ракометари доминантни против Турција

Македонија ја совлада Турција со 26-23 (15-11) во првиот од четирите контролни меча во неделата на Европската ракометна федерација (ЕХФ) Подмладената машка ракометна репрезентација на...

Вардар повторно поразен, Барселона го сопна ПСЖ

Шпанскиот гигант го расипа перфектниот скор на францускиот првак, кој во изминатите четири кола беше единствена екипа во групите А и Б со максимален...