17.8 C
Skopje
18.9.2021 - 22:14

Ознака: ракета

Руски и американски астронаут се катапултираа откако им откажа ракетата

Американскиот и рускиот астронаут Ник Хаг и Алексеј Овчињин денеска успешно се спуштија на подрачјето на Казахстан, откако нивната ракета Сојуз се расипа набрзо...

„Фалкон 9“ го осветли калифорниското небо

Жителите на Калифорнија во САД имаа спектакуларна глетка при осветлувањето на небото по лансирањето на ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс екс“, пренесува „Ју ес...

Русија: Ракетата што го собори малезискиот авион е украинска

Руското Министерство за одбрана денеска објави видео снимка која го докажува украинското учество во соборувањето на малезискиот авион МХ17 во 2014 година, изјави портпаролот...

„Спејс екс“ направи значителен чекор кон супербрзото лансирање

Ракетата „Фалкон 9“ испрати индонезиски телекомуникациски сателит во орбитата, по лансирањето од Кејп Канаверал, САД, во петнаесеттата мисија на „Спејс екс“ годинава.  Се смета дека...

„Рокет Лаб“ овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета

Американската вселенска компанија Рокет Лаб објави денеска дека овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета долга 17 метри од лансирна станица на новозеландскиот...

Седум балистички ракети пресретнати над Саудиска Арабија

Над територијата на Саудиска Арабија ноќеска биле пресретнати седум балистички ракети истрелани од страна на јеменски шиитски бунтовници. Од делови на ракетите загинало едно лице,...