17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 5:48

Ознака: ракета

Ракетата „Фалкон Хеви“ лансирана во вселената со 24 сателити

Американската компанија „Спејс екс“ денеска ја лансираше својата најголема ракета „Фалкон Хеви“, која во вселената однесе 24 истражувачки сателити, но и капсула со пепелта...

САД си поставија нова цел во вселенската трка со ривалите од...

Обидот да се направи американска ракета за воени вселенски мисии претставува најнов фронт за враќањето на ривалството од Студената војна  Форин полиси Како што Русија и...

Северна Кореја истрела „неидентификуван проектил“

Северна Кореја изутринава истрела „неидентификуван проектил“, соопшти претставник на војската на Јужна Кореја. Ова е второ известување неделава за спроведено лансирање на проектили од...

Илон Маск се поклони пред „мајката на змејовите“

Извршниот директор на компанијата „Спејс екс“ Илон Маск на Твитер објави нова идеја поврзана со ракетните истражувања, инспирирана од популарната телевизиска серија „Игра на...

Иран по првпат лансираше крстосувачка ракета од подморница

За време на годишната воена вежба во теснецот Ормуз, Иран по првпат лансираше крстосувачка ракета од подмориница. Локалните медиуми информираа за лансирањето и соопштија дека...

Израел го лансираше првото беспилотно летало на Месечината

Израел го лансираше првото беспилотно летало на Месечината. Ако израелската мисија биде успешна, таа ќе стане четврта земја, по САД, Русија и Кина, на...

Руската ракета „Сојуз“ пристигна на МВС

Ракетата „Сојуз МС-11“ со тричлен екипаж, вечерва се спои со еден од модулите на рускиот сегмент на Меѓународната вселенска станица(МВС), соопшти портпаролот на руската...

Индија постави сателит во орбитата за набљудување на Земјата

Индија денеска успешно постави во орбитата нов сателит за набљудување на Земјата и уште 30 помали сателити што припаѓаат на осум различни држави. Ракетата на...

Откриена причината за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ денеска соопшти дека со истрага е утврдено кои биле причините за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“ која носела два космонаута...

Неуспешен првиот вселенски лет на кинеската приватна компанија „Лендскејп“

Првиот обид на приватната кинеска компанија „Лендскејп“ да лансира ракета во Вселената не успеа. – Ракетата „ЗиКју-1“ (ZQ-1) нормално функционираше во првата и втората етапа...