14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:19

Ознака: ракета

Илон Маск и супер-ракетата „Старшип“ немаат време за губење

Извршниот директор на „Спејс екс“ Илон Маск соопшти возбудлив план за тестирање и конструкција на флота ракети „Старшип“ за кои тврди дека евентуално ќе...

Нуклеарниот инцидент ги подгреа шпекулациите за тајниот проект „Скајфол“

Фајненшел тајмс Неколку дена по експлозијата на нуклеарната ракета, во која загинаа петмина и имаше неколкумина ранети, властите ги известија жителите на Нионокс да ги...

Иран објави дека развил напреден систем за ракетна одбрана

Иран објави дека развил напреден локален ракетен одбранбен систем со дострел од 400 километри. Како што е соопштено, системот е наменет за одбрана од крстосувачки...

„Убавото писмо“ не го спречи Ким Јонг-ун да истрела нови ракети

Северна Кореја во саботата истрела два проектили од краток дострел во водите на Јапонското море, извести армијата на Јужна Кореја. Ракетниот тест беше извршен неколку...

Ким Јонг-ун не седи со скрстени раце

Северна Кореја соопшти дека лидерот Ким Јонг-ун надгледувал демонстрација на новоразвиените балистички ракети од среден дострел, за кои изјавил дека ќе бидат „адекватно предупредување“...

Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на ОН, но не и договорот со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја ги прекршија резолуциите на ООН, но не го нарушиле неговиот договор со...

Нејаснотиите околу севернокорејските ракети уште ги измачуваат Американците

Северна Кореја најверојатно изврши нови ракетни лансирања, изјавиле двајца неименувани официјални претставници на САД, за американските медиуми. Тие рекле дека најновиот ракетен тест не ја...

Севернокорејските ракети ги алармираа Јужна Кореја и САД

Проектилите што утрово ги лансираше Северна Кореја се балистички ракети, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја и додаде дека ракетите летале околу 250...

По одложувањето лансирање, Индија успешно испрати ракета кон Маесечината

Индија успешно ја лансираше својата втора ракета на Месечината, една недела по откажувањето на планираното лансирање поради технички проблеми. Чандрајан 2 беше лансирана во 14:43...

Што планирале италијанските неонацисти со авионскиот проектил?

Италијанската полиција заплени голем арсенал на оружје, вклучително и авионски проектил (воздух-воздух), во рација спроведена вчера на имотите на неонацистички симпатизери, пренесува „Ројтерс“. Според соопштението...