22.8 C
Skopje
12.6.2021 - 22:29

Ознака: ракета

„Атлас 5“ ја покрена мисијата на „Х-37Б“

Вселенскиот авион Х-37Б беше успешно лансиран од Кејп Канаверал со употреба на ракета „Атлас 5“. Лансирањето беше успешно завршено еден ден подоцна од планираното. Програмата...

Ракетниот систем „Шумадија“ е потсетник за НАТО дека Србија не го...

Српскиот ракетен систем „Шумадија“ може да погоди цели на оддалеченост од околу 280 километри. Станува збор за ракети со калибар од четиристотини милиметри со...

Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека...

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи, објави Си-ен-ен. - Нашите мисли...

Ракети на „Еуроспајк“ презентирани во Скопје

  Германската компанија „Еуроспајк“ претстави четири ракетни проектили на презентацијата одржана денеска во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Присутните можеа да ги видат моделите „Спајк...

Иран призна дека го соборил украинскиот патнички авион

Иран призна дека ненамерно го соборил украинскиот патнички авион, при што загинаа сите 176 патници. - Истрагата откри дека ракетите биле испукани како резултат на...

Иран: Шпекулациите дека авионот е соборен со ракета се нелогични

Шефот на иранската Организација за цивилна авијација, Али Абеџадех, ги демантираше, како што кажа, нелогичните шпекулации дека украинскиот патнички авион е соборен со ракета. -...

Ракети погодија база во Ирак во која се сместени и американски...

Две ракети од типот „Каќуша“ експлодираа во ирачка база во која се сместени и американски војници. Базата се наоѓа на 80 километри северно од Багдад. Нема...

Европа одбележува 40 години од лансирањето на својата прва ракета во...

Деновиве се одбележува 40-годишнината од првото лансирање на ракетата „Аријана“ од Куру во Гвајана, со која Европа се вклучи во меѓународната трка за вселената....

Израел: Палестинците испалија ракета, примирјето е прекршено

Израелската војска соопшти дека една ракета била испалена од Појасот Газа, на помалку од две седмици по примирјето помеѓу Израелците и Палестинците. Засега нема извештаи...

Северна Кореја тестираше ракети во пресрет на разговорите со САД

Северна Кореја денеска повторно испука ракети кон морето, соопшти јужнокерејскиот генералштаб, ден откако Пјонгјанг објави дека во сабота ќе ги продолжи нуклеарните преговори со...