Ознака: ракета

Факт или лажна вест: С.Кореја тестираше ракета од нова генерација

Северна Кореја се пофали дека извршила тест на интерконтинентална балистичка ракета од новата генерација. Во исто време Западот изрази сомневање во веродостојноста на информацијата,...

Франција успешно тестираше нуклеарна ракета лансирана од авион

Франција вчера успешно тестираше модернизирана верзија на својата балистичка ракета со среден дострел АСМПА, кој може да носи нуклеарно полнење, соопшти денеска француското Министерство...

Индија истрела ракета кон Пакистан, вели дека било случајно

Индиската армија соопшти дека случајно истрелала проектил кон Пакистан, јавија светските агенции. Индиското Министерство за одбрана истакна дека изразиле „длабоко жалење“ поради тоа. – За време...

Пентагон го одложи тестирањето на балистичката ракета „Минутмен 3“

Американската армија соопшти дека го откажува тестирањето на интерконтиненталната балистичка ракета „Минутман 3“, во насока на смирување на страстите откако Русија најави кревање на...

Заталканата ракета на „Спејс екс“ е на пат кон судир со...

Ракета на компанијата на Илон Маск, „Спејс екс“, е на пат кон судир со Месечината откако помина речиси седум години во вселената, според мислењата...

Северна Кореја истрела ракета по критиките кон САД за нови санкции

Северна Кореја истрела проектил, само неколку часа откако го критикуваше притисокот на САД за нови санкции, поради неодамнешното лансирање на ракетата како „провокација“ и...

Северна Кореја тестираше хиперсонична ракета

Северна Кореја тестираше новоразвиена хиперсонична ракета, која достигна трипати поголема брзина од звукот, или 3.000 км, и успешно ја погоди целта оддалечена 700 километри,...

Индија тестираше балистичка ракета

Индија соопшти дека тестирала интерконтинентална балистичка ракета со нуклеарен капацитет од 5.000 километри. Во соопштението на индиската влада се наведува дека ракетата „агни-5“, која...

Кинезите тајно тестирале хиперсонична ракета

Кина во август годинава тестираше хиперсонична ракета со нуклеарен капацитет, што ги изненади американските разузнавачи. Ракетата го обиколи светот за време на тајното тестирање....