Ознака: разузнавање

Американското разузнавање го впери прстот кон саудискиот принц

Во објавениот извештај за убиството на Џамал Кашоги Американските разузнавачки агенции во новиот декласифициран извештај заклучиле дека саудискиот принц Мохамед бин Салман ја одобрил акцијата...

Откриен тајниот договор што им дал слобода на кинеските агенти во...

Агенти патувале од Кина на трошок на швајцарските даночни обврзници за да интервјуираат лица подложни на депортација Авторки: Хелен Дејвидсон, Ема Греам-Харисон Гардијан Целосниот текст на тајниот...

ЦИА со години собира информации за здравјето на светските лидери, а...

Авторка: Џина Меклафлин Јаху њуз ЦИА одамна ја следи здравствената состојба подеднакво на сојузниците, на противниците и на нивните лидери, како што тврдат двајца поранешни оперативни...

Разузнавачите не можат да ја разнишаат „љубовта“ на Трамп кон Путин

Наспроти бројните предупредувања од водечките луѓе на американското разузнавање и од директорот на ФБИ дека Русија извршува напад врз американската демократија, претседателот Доналд Трамп...

Поранешен разузнавач на ЦИА обвинет за продавање доверливи информации на Кина

Американските власти привеле поранешен вработен во Централната разузнавачка агенција (ЦИА) под сомнение за предавање доверливи информации во полза на Кина. Во соопштението на американското Министерство...

„Петте очи“ го прошируваат видикот за да ѝ се спротивстават на...

Разузнавачката мрежа „Петте очи“ (сојуз меѓу Велика Британија, САД, Австралија, Нов Зеланд и Канада) би можела да ја вклучи и Јапонија за да биде...

Неуспесите ја вплеткаа тајната Единица 29155 во уште еден заговор?

Единицата „29155“ стои зад повеќе руски акции во странство, а сега, наводно, е поврзана со понудените награди на авганистанските милитанти за убивање на американските...

Мистериозна експлозија во близина на Техеран рашири теории на заговор

Кога голема експлозија го осветли небото над Техеран минатата недела, иранската влада бргу го окарактеризира случајот како експлозија на гас во воената база „Парчин“,...

Соочена со проблеми, ЦИА се насочи кон нов пристап во потрагата...

Американската разузнавачка агенција има потешкоотии да се натпреварува со богатите корпорации и сака поразновидна работна сила Една информација од странското разузнавање „може веднаш да смени...

„Максиматор“ – европскиот шпионски ривал на „Петте очи“ излезе на виделина

Сојузот на СИГИНТ основан во 1976 година сè уште одлично функционира Економист Данец, Швеѓанец, Германец и Холанѓанец седнуваат во бар. Дејството се случува во 1979 година...