-2.2 C
Skopje
17.1.2022 - 21:34

Ознака: разузнавање

Скандал во Данска – Шефот на военото разузнавање во притвор

Началникот на данската воена разузнавачка служба, Ларс Финдсен, доби мерка притвор поради неговата вмешаност во случај кој вклучува протекување строго доверливи информации, објавија локалните...

Голема полициска акција, уапсен и вработен во АНБ

Во тек е полициска акција во којашто е уапен, засега еден вработен во Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и уште едно лице, за уцена...

НАТО протера осум членови на руската мисија под сомнение за шпионажа

НАТО протера осум членови на руската мисија од тој сојуз, тврдејќи дека работеле тајно како разузнавачки агенти, изјави неименуван претставник на таа воена организација,...

ЦИА итно бара нов пристап за Авганистан

Брзото повлекување на американскта војска од Авганистан создава зголемен притисок врз Централната разузнавачка агенција (ЦИА) за да најде нови начини за собирање разузнавачки податоци...

Данската тајна служба ѝ помогнала на НСА да ги шпионира европските...

Данската тајна служба ѝ помогнала на Американската агенција за национална безбедност (НСА) да ги шпионира европските лидери, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел и...

Руските тајни служби се способни да удрат во срцето на Западот,...

Руските тајни служби покажаа дека се способни да удрат дури и во срцето на Западот, но безбедносниот експерт Кристофер Неринг вели дека тие се...

Бугарија ја проценува штетата од наводната шпионска афера

Наводната руска шпионска мрежа за која се тврди дека делувала во Софија пред бугарските власти да ја разбијат минатата недела, не успеала да предизвика...

Новиот шпионски скандал помеѓу Бугарија и Русија ги опфаќа и ЕУ,...

Руската амбасада во Софија побара да се прекине со шпекулациите за „наводната вклученост на Русија во разузнавачки активности против интересите на Бугарија“, откако бугарското...

Американското разузнавање го впери прстот кон саудискиот принц

Во објавениот извештај за убиството на Џамал Кашоги Американските разузнавачки агенции во новиот декласифициран извештај заклучиле дека саудискиот принц Мохамед бин Салман ја одобрил акцијата...

Откриен тајниот договор што им дал слобода на кинеските агенти во...

Агенти патувале од Кина на трошок на швајцарските даночни обврзници за да интервјуираат лица подложни на депортација Авторки: Хелен Дејвидсон, Ема Греам-Харисон Гардијан Целосниот текст на тајниот...