10.8 C
Skopje
5.4.2020 - 19:22

Ознака: разрешување

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од...

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од Струшко, која и покрај препораката од матичниот лекар,...

Вангеловски правосилно разрешен од функцијата

Жалбениот совет при Врховниот суд ја одби жалбата на поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, за негово разрешување од судиската функција и од функцијата...

Заев: По автоматизам ќе се разрешуваат судии кои намерно застаруваат предмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција најави нови реформи во судството по формрирање на новата влада, а како една од мерките што...

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката влада беше заменик министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во раководењето со Министерството...

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување на решенијата за распоредување...

Кирацовски: Собранието веднаш треба да го стави на седница предлогот за...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе...

На судењето за „Титаник“ се дискутира за разрешување на поротничка

Сѐ уште незапочнато, судењето за „Титаник“ е закочено, а повторно поради судијата поротник чиј мандат е истечен, но тоа не е констатирано од Судскиот...

Судскиот совет го разреши Владимир Панчевски

Судскиот совет на денешната седница го разреши експретседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој беше суспендиран поради истрагата и обвинението за АКМИС-системот. За ваквата...

Кувајтски емир го смени синот од местото министер за одбрана

Емирот Сабах ал-Ахмад ал-Сабах, денеска го разреши неговиот син, Насер ел Сабах и уште еден министер во владата по нивните јавни меѓусебни обвинувања за...

Престанува мандатот на обвинителите од СЈО

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица...