7.5 C
Skopje
24.2.2020 - 23:51

Ознака: размена на територии

Тачи: Размена на територии е најдобра можност за напредок кон ЕУ

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека плановите за размена на територии со Србија се најдобра можност да се напредува кон членство во ЕУ и...

Харадинај: Нема размена на територии или корекција на границите со Србија

Граѓаните на Косово не треба да се грижат за можен договор со Србија, размена на територии или корекција на границите, бидејќи тоа нема да...

Баша: Рама и Вучиќ целосно се вклучени во планот за размена...

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ дека целосно се...

„Економист“: Евентуалната размена на територии поттикнува идеја за голема Албанија

Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно...

Нич: Размена на територија меѓу Србија и Косово е чекор кон...

Размената на територии меѓу Косово и Србија е реална опција ако истраат на тоа локалните лидери, а дозволат големите сили, но тоа на долги...

Курти: Тачи го загрозува Косово заради политичка функција

Претседателот на Косово Хашим Тачи со предлогот за корекција на границите со Србија го загрозува Косово, а тоа го прави само затоа што неговата...

Нишани со критики до Рама поради молкот за размена на територии...

Поранешниот албански претседател, Бујар Нишани упати критики на адреса на Владата на премиерот Еди Рама поради „молкот околу идејата на косовскиот претседател Хашим Тачи...

Идејата за размена на територии ја поддржуваат и Вучиќ и Рама,...

Шведскиот дипломат, Карл Билд, кој е добар познавач на работите на Балканот, не ја поддржува идејата за размена на територии меѓу Косово и Србија. Билд,...

Самоопределување: Ќе го спречиме Тачи во намерата за размена на територии

Опозициското Движење Самоопределување најави дека е можно „да организира масовни протести“, со цел да го спречи косовскиот претседател Хашим Тачи „да ја реализира намерата...