Ознака: разграничување

Вучиќ го призна неуспехот за разграничувањето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера изрази жалење што пропаднала неговата идеја за конечно воспоставување компромисна граница меѓу Србите и Албанците, а тоа српскиот...

Разграничување во 22 чекори?

Приштинските медиуми го објавија планот за разграничување меѓу Косово и Србија, а српскиот претседател Вучиќ негира дека постои таков документ Верзијата за конечниот договор помеѓу...

Пет точки за разграничување

Разграничувањето меѓу Србија и Косово, по долгото затишје, повторно е ставено на преговарачка маса, а конечното решение за спорот меѓу Белград и Приштина ќе...

САД нема да прифатат сѐ за разграничувањето

Амбасадорот во заминување на САД во Косово, Грег Делави, изјави дека Вашингтон продолжува да бара договорот меѓу Приштина и Косово да произлезе од преговарачките...

Вучиќ и Тачи со свои сметки за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи искажа спротивно мислење од она на албанскиот претседател Еди Рама околу прашањето за разграничување меѓу Србија и Косово Српскиот претседател, Александар...

САД немаат црвена линија за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не поднел барање до српските власти за дозвола за посета на Прешевската Долина, затоа што, како што рече,...

Дачиќ: Разграничувањето е една од идеите, други и нема

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека се бара решение за косовското прашање и оти разграничувањето со Албанците е само една идеја,...

Разграничувањето на Косово – летен театар или пиромански проект

Опозициските партии на Косово вчера побараа одржување вонредна седница на Собранието на која на косовскиот претседател Хашим Тачи ќе му биде забрането, во дијалогот...

Вучиќ: Меркел веќе „нė разграничи“ со признавањето на Косово

Германија веќе „нė разграничи" во моментот кога призна суверено и неделиво Косово, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, како одговор на прашањето како...

Вучиќ: Се залагам за разграничување со Албанците

Се залагам за разграничување со Албанците, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. – Да имаме територија за која не се знае како се третира и...