Ознака: разговор

Ердоган и Џонсон разговараа за Сирија и Либија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со премиерот на Велика Британија Борис Џонсон, јави агенцијата Анадолија. Од Кабинетот за комуникации при Претседателството на Република...

Путин и Макрон разговараа за значењето на внатрешниот дијалог во Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон разговарал за спроведувањето на руско-турските договори во врска со ситуацијата во североисточна...

Нормален разговор или злоупотреба на претседателските овластувања?

Белата куќа објави стенограм од контроверзниот телефонски разговор меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и украинскиот претседател Володимир Зеленски од 25 јули, поради кој Конгресот...

Шефицата на Хонгконг разговараше со граѓаните со цел да стави крај...

Шефицата на владата на Хонгконг, Кери Лам, се состана со над 130 граѓани на стадионот во полуавтономната територија, за да разговара во врска со...

Меркел ќе разговара со Џонсон за полесен брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе разговара со Борис Џонсон во текот на денот за тоа како да обезбедат излегувањето на Велика Британија...

Ситуацијата во Либија го загрижува Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во телефонски разговор со шефот на египетската дипломатија, Самех Шукри, изрази загриженост за конфликтот во Либија. Американските медиуми наведуваат дека...

Комуналците во разговор со граѓаните за решавање на проблемите

Комуналците излегоа на терен, а имаат за задача да реализираат едукативно-информативни активности со граѓаните. Вчера вработени на ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје се среќаваа...

Прв официјален разговор на Путин и Зеленски

Претседателите на Украина и на Русија, Владимир Зеленски и Владимир Путин, разговараа телефонски за украинските морнари, кои во ноември лани беа уапсени во Керчкиот...

Путин, Меркел и Макрон со телефонски консултации за Украина и Иран

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во Украина. Тие зборувале по телефон, а...

Мадуро ја испитува можноста за дијалог со опозицијата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро синоќа изјави дека двајца негови претставници заминале во Норвешка за да испитаат дали постои можност за дијалог со опозицијата. Тие...