Ознака: разговор

Путин и Лукашенко разговараа за Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно-Карабах. Двајцата повикаа на итно и мирно решение поради загубата...

Лукашенко и Путин уверени дека немирите во Белорусија брзо ќе стивнат

Oфицијален Кремљ денеска изрази увереност за брзо решение на кризата во Белорусија, каде претседателот Александар Лукашенко, сојузник на Москва, се соочува со протести по...

Ердоган: Започнува нова ера меѓу САД и Турција во врска со...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се приближува нова ера меѓу САД и Турција околу решавањето на ситуацијата во Либија. Може да започне нова...

Трамп ги искритикува гувернерите, а побара и вклучување на војската за...

Си-ен-ен јавува дека американскиот претседател Доналд Трамп разговарал со гувернерите на 50 држави од САД во теле-конференциски повик што се одржувал од бункер во...

Пендаровски телефонски разговараше со Курти за последиците од пандемијата

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со Албин Курти, вршител на должноста премиер на Владата на Република Косово. Во разговорот, кој беше на барање...

Путин и Ердоган разговарале за вакцина против коронавирусот

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, ја нагласиле важноста од соработка во пронаоѓањето на вакцина и терапија против коронавирусот,...

Пендаровски до солидарните граѓани: Вашата хуманост ќе биде раскажувана и на...

Претседателот, Стево Пендаровски, преку видео врска поразговара со неколку поединци коишто со својот активизам, хуманост и солидарност помогнаа на многумина граѓани во екот на...

Министрите за одбрана на НАТО ќе разговараат за одговорот на пандемијата...

Министрите за одбрана на НАТО денеска на видеоконференција ќе разговараат за заедничкиот одговор на пандемијата на ковид-19 и за кампањите за дезинформации околу пандемијата,...

Јанкулоска и Јанакиески за „опелот“ во „Монструм“: Аматерски е што не...

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монструм” а прибавен од нелегално снимените разговори, беше цитиран од судијата...

Џонсон и Трамп разговараа иранските ракетни напади

Британскииот премиер Борис Џонсон разговараше со американскиот претседател Доналд Трамп за иранските ракетни напади врз воените бази во Ирак. Според информациите, Џонсон го повикал Трамп...