Ознака: разговори

Разговорите за СЈО статус кво

И покрај најавите викендот не продолжија разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство со кој треба да се...

Утре во Брисел продолжуваат разговорите за брегзит

Главниот преговарач на Европската унија за Брегзит, Мишел Барние утре ќе има средба со британскиот тим за преговори. – Барние утре ќе има средба со...

„Вашингтон пост“: Трамп скрил детали од разговори со Путин

Американскиот претседател Доналд Трамп скрил детали од разговори со рускиот колега Владимир Путин, објави Вашингтон пост. Овој американски весник објави текст денеска, два дена откако...

Македонските граѓани на мобилен месечно зборуваат над три часа

Претплатниците во мобилната телефонија во Македонија месечно во просек зборуваат 197,83 минути, а иницираат по 104 повици, покажуваат последните податоци на Агенцијата за електронски...

Разговори за зачленувањето на Косово во Интерпол

Заменикот на помошник-државниот секретар за прашања на стабилноста и безбедноста на Соединетите Американски Држави (САД), Пит Мароко, престојува денеска во Приштина, каде што утрово...

Макрон: Разговорите со Трамп се како виршли

Францускиот претседател Емануел Макрон одби да ги коментира информациите на Си Ен Ен дека „телефонскиот разговор меѓу Доналд Трамп и Емануел Макрон за американските...

Незаситните апетити за голтање на македонскиот идентитет

Академик Катица Ќулавкова во остра писмена реакција во однос на последните настани и спорот со Грција вели дека име на држава не се менува...

Трамп ќе ги напушти разговорите со Ким ако не се плодни

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стори сѐ за да успее средбата со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, но нагласи дека може воопшто да...

Идентитетскиот пакет не е предмет на преговори

Последната рунда разговори во Охрид помеѓу шефовите на дипломатиите на Република Македонија Никола Димитриов и на Грција Никос Коѕијас, околу наметнатиот спор за името,...