0.8 C
Skopje
27.1.2022 - 12:00

Ознака: Радмила Шекеринска

Шекеринска: На Македонија и треба успех

На Македонија и треба успех. Треба да добие сила. Треба да направи успех. Треба да исчекори напред за сите овие деца и млади, кои...

Матис: Референдумот е најважниот глас во вашата историја

Претстојниот референдум е најважниот глас во историјата на вашата нација. Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот кој е историски...

Шекеринска – Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска имаше работна средба со заменикот-помошник генерален секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај, која...

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете...

Го ценам партнерството со вашата земја. За неколку недели ќе имате референдум на кој ќе одлучите дали ќе се приклучите на меѓународната заедница. Останува...

Шекеринска: Нема замрзнати конфликти, само замрзнати решенија

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска, на традиционалната меѓународна конференција „Дубровник форум“, го поддржа ставот на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. Потполно се...

Шекеринска: Одлуката од референдумот е обврзувачка, но и без неа институциите...

Доколку на референдумот се донесе одлука таа е обврзувачка за институциите, но доколку не се донесе одлука институциите имаат обврска да го кажат своето...

Шекеринска: Нема да дозволиме Русија да го опструира договорот со Грција

Македонија нема да и дозволи на Русија да го опструира Договорот со името со Грција, кој на Скопје му ја отвори вратата за влез...

Шекеринска : Го постигнавме невозможното, Македонија седнува на иста маса со...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска непосредно пред самитот на НАТО во Брисел со видео – изјава до граѓаните на Република Македонија потенцира дека следните...

Шекеринска: Убедена сум дека мнозинството граѓани ќе кажат „за“ македонска иднина

Убедена сум дека на референдумот мнозинството граѓани ќе се изјаснат „за“ македонски идентитет, „за“ македонска иднина и „за“ членство во ЕУ и НАТО, вели...

Усвоен Стратегискиот одбранбен преглед

Македонија следната недела ќе ја добие поканата за членство во НАТО, а за неколку месеци ќе почне процесот на ратификување на протоколите, изјави вчера...