Ознака: Радмила Шекеринска

Шекеринска: Течат консултациите за претседателски кандидат на СДСМ

Процедурите и роковите се познати, а одлуката СДСМ ќе ја донесе на 3-ти март на конгрес. Во меѓувреме течат дискусии, консултации и анализи, а...

Шекеринска: Членството во НАТО ќе не чини 1,2 милиони евра, најголем...

Котизацијата за членството на Република Македонија во НАТО годишно ќе ја чинат земјата 1,2 милиони евра, изјави вечерва вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила...

Промовирани нови 130 професионални војници на АРМ

Нови 130 професионални војници денеска беа промовоирани во касарната „Илинден“ во Скопје. Новите војниците се последната група од планираните 375 за 2018 кои беа...

Шекеринска: Нема ослободување од одговорност на креаторите на 27 април

Иако бевме жртви на настаните од 27 април имаме одговорност како луѓе во Владата да ѝ помогнеме на државата да продолжи напред кон целта,...

Името и реформите во фокусот на средбата на Шекеринска и Димитров...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната средба со еврокомесарот Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија...

Шекеринска: По сработеното од Македонија, останува ЕУ и НАТО да го...

Говорејќи за односите ЕУ – Западен Балкан на конференцијата „Пријателите на Европа“, генералниот директор за проширување на Европската Комисија, Кристијан Даниелсон, изјави дека една...

Шекеринска: Бегството на Груевски нема да влијае врз членството во НАТО

Она што се случи со поранешниот премиер Никола Груевски кој избега од државата нема да влијае врз членството на Македонија во НАТО, изјави денеска...

Шекеринска меѓу војниците на АРМ во Авганистан: Вие сте нашите амбасадори

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Кабул, Авганистан, е во посета на припадниците на македонскиот контингент во мисијата на НАТО – Алијансата за...

Шекеринска: Можеме да бидеме подобра држава

Очекувам референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов, полн со верба дека можеме да бидеме подобра...

ОДГЛАСИ ОД РЕФЕРЕНДУМСКАТА КАМПАЊА

Шекеринска: Ќе го почитуваме гласот на тие што ќе бидат мнозинство Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго, порача премиерот Зоран Заев од Свети Николе,...