2.8 C
Skopje
27.1.2022 - 13:08

Ознака: Радмила Шекеринска

Шекеринска: По Самитот на НАТО ќе се прецизира референдумот

Фокусот на Владата во моментов е насочен кон Самитот на НАТО, закажан за 11 и 12 јули во Брисел, со цел да се елиминира...

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал...

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска нагласи дека никој ниту во Европската унија, ниту во НАТО не побарал отворање бегалски кампови во...

Шекеринска: Следната недела Македонија ќе ја добие поканата за членство во...

Македонија следната недела ќе ја добие поканата за членство во НАТО, а за неколку месеци ќе почне процесот на ратификување на протоколите, изјави денеска...

Шекеринска со писмо до колегите во НАТО бара поддршка за покана...

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во...

Шекеринска: Нејасно е зошто досега повредите на војниците не биле пријавувани

Од почетокот на годината имавме три случаи кога професионални војници или подофицери беа повредени при изведување вежби и тоа не е бројка која отстапува...

Меморијален комплекс кој сведочи за победите и страдањата на Француските и...

Со низа свечености денеска на Француските гробишта во Битола беше отворен Меморијалниот комплекс за жртвите од Првата светска војна, кои ги загубија животите на...

Со стратегиски одбранбен преглед до побезбедна Македонија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска неделава ги запозна амбасадорите на земјите-членки на НАТО во Македонија со напредокот во изработката на клучниот документ во одбраната...

Ќе ги усогласат ли претседателот и премиерот стратегиските интереси на Македонија

Таму каде што се најпотребни кохабитација, меѓусебна координираност и усогласеност, како што е случајот за прашањето за спорот за името меѓу Македонија и Грција,...

Шекеринска-Матис: САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО

Македонија и САД имаат цврсто стратешко партнерство. САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО и не сакаат да ја видат државата...

Шекеринска во САД: Македонија го заслужи членството во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска смета дека Македонија го заслужува членството во НАТО со својата посветеност и работа, како и дека поканата од Алијансата...