6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:34

Ознака: радијација

Руски научници направија материјал за заштита од радијација

Научниците од Државниот институт во Јужен Урал пронајдоа алтернатива на оловото за заштита од радијација. Врз основа на новиот материјал може да се направи...

Зголемена радијација во нуклеарна централа во Финска

Финското тело за нуклеарна безбедност СТУК објави дека нивото на зрачење во нуклеарната единица „Олкилуото 2“ на западот на земјата се зголемило околу 13...

Литванија со јод ќе се бори против можната радијација од Белорусија

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија планира до крајот на...

Експлозијата во руската база го откри тајното оружје на Русија?

Експлозијата во руската база за лансирање на проектили во селото Нионокс предизвика покачување на нивото на радијација, по што во јавноста се појавија сомнежи...

Повеќекратно зголемена радијација во Северодвинск

Руските власти соопштија дека нивото на радијација во градот Северодвинск се зголемило помеѓу четири и шеснаесет пати по експлозијата на ракета на нуклеарен погон...

Радијацијата во Русија зголемена помеѓу четири и 16 пати по ракетната...

Нивото на зрачење во рускиот град Северодвинск се зголеми меѓу 4 и 16 пати на 8 август, по несреќата за која властите открија дека...

Русија призна присуство на радиоактивни материјали при експлозијата во воената база

По дводневен молк, Русија призна дека експлозијата која во четвртокот се случи во база за лансирање на проектили на далечниот север на земјата, имала...

И храната и сонцето се извори на радијација

Во текот на годината сме изложени на околу 620 милиреми радијација што доаѓа делумно од природни извори, како што е на пример храната што...

Новиот саркофаг на Чернобил ќе штити од радијација во наредните 100...

Новиот саркофаг на атомската централа во Чернобил кој е поставен врз четвртиот оштетен реактор кој експлодираше во 1986 година, ќе штити од радијација во...

Зеленски потпиша декрет со кој го отвора пристапот до Чернобил

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска потпиша декрет со кој се укинуваат претходните бројни забрани за посета на чернобилската „зона“ околу местото на катастрофалната...