2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 16:40

Ознака: радикализација

Апасиев: Ситуацијата е алармантна, потребна е радикализација

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, пред Собранието изјави дека ситуацијата во државата е алармантна и дека демократијата е парализирана. Во изјава Апасиев рече дека според...

Екстремистичките идеологии царуваат во кибер-ризницата на искривените сфаќања

Откако напаѓач минатата недела пукаше во синагога во Повеј, во близина на Сан Диего, САД тој усмрти една личност и повреди тројца, а нападот...

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран или бил терорист, истакна денеска обвинителот на Марсеј, по смртта на 36-годишното лице, убиено од...

Забележани тенденции за радикализација на машки затвореници од 18 до 24...

Забележани се тенденции за потенцијални закани од радикализација или елементи на насилен екстремизам кај машки лица на возраст од 18 до 24 години во затворите во...