Ознака: Рагби

Македонски рагби тим ги испровоцира Грците на Купот на хармонијата

На денешниот „Хармони куп“, традиционален рагби турнир кој се одржува во Мелбурн, Австралија, организиран од „Аустралиа Фудбал Интернешнал“ (АФИ), дојде до побуна од грчкиот...

Квејден ги предводеше рагби-ѕвездите на најубавиот ден во неговиот живот

Деветгодишниот Квејден Бејлс, кој беше малтретиран на училиште затоа што боледува од дворфизам (болеста се одликува со џуџест раст), по видеото во кое тој...

Јужна Африка го освои Светското првенство

Јужна Африка го освои Светскиот куп во рагби третпат во својата историја. Во финалето, во Јапонија, Јужна Африка ја победи Англија 32:12. Јужна Африка го...

Светот го виде пркосот на „црешовите цветови“ по тајфунот „Хагибис“

Јапонската рагби репрезентација ја покажа својата сила во жесток натпревар против Шкотска и во тешки денови Гардијан Автор: Енди Бул Молкот траеше кратко, речиси една минута, но...

Експанзија на „песочните“ спортови

На плажа прва излезе одбојката, речиси пред 100 години, таа прва и засега единствена од песочните верзии на спортовите влезе во олимпиското семејство (од...

Дивите вепри поразени од орлите во Скопје

Вчера се одигра првото коло од првиот заеднички македонско-косовски турнир во рагби. На првиот натпревар на теренот на ФК Локомотива во Скопје, пред околу...

Скопје и Приштина го одиграа првиот рагби меч во Македонија

Диви свињи Скопје и Мечки Приштина го одиграа првиот рагби натпревар во Македонија, во саботата во Скопје. По 80 минути игра, крајниот резултат беше 22-12 во полза...

Рагбито фаќа залет во Македонија

Скопје диви свињи е новиот клуб што го популаризира рагбито во Македонија Среќни сме што со нашата љубов кон рагбито направивме Македонија да добие нов...