Ознака: работно време

Ново работно време на Управните служби во МВР

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните кои живеат на територијата на град Скопје дека согласно констатираната состојба на зголемено аплицирање за лични документи,...

Шалтерите во дирекцијата на „Водовод“ со ново работно време

Шалтерите за наплата на сметки во Дирекцијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје ќе работат со ново работно време и тоа само од...

Од утре некои од билетарниците на ЈСП ќе бидат затворени

Билетарниците на ЈСП Скопје и центрите за персонализација од утре, 21 март, ќе имаат скратено работно време, а некои воопшто нема да работат. Работно време...

Обидот за продолжување на работното време на текстилците ја разгневи јавноста

Барањето за продолжување на работното време за текстилните работници за половина час, колку што им трае паузата за да можат да работат вкупно осум...

Жичницата на Водно ќе работи до 18 часот

Жичницата Милениумски крст од денеска ќе работи еден час помалку од досега, односно до 18 часот. Работното време ќе биде од 10 до 18 часот,...

Градски паркинг со зимско сметање на работното време

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ од денеска започнува со зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за зонско паркирање. Работното време во зоните...

Македонија уште е далеку од замислата на Ричард Брансон

Милијардерот Ричард Брансон е заговорник на идејата за воведување на тридневна работна недела, во чие прифаќање се обидува да ги убеди лидерите во бизнис-заедницата,...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа истакна дека знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, тие...

Дали седумчасовниот работен ден во Македонија е илузија

Додека Владата размислува, а УПОЗ чека одговор, се обидовме да дознаеме постојат ли расположение и можности за воведување седумчасовен работен ден или 35-часовна работна...

Работното време треба да се ограничи на четири часови дневно

Голем број истакнати експерти сметаат дека работното време треба да се ограничи на четири часови дневно. Тие оценуваат дека луѓето не се ниту ментално...