14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 9:15

Ознака: работници

ФИТР: Запира финансирањето на компаниите кои се најдоа на листата на...

Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени...

Газди злоупотребиле милиони од државата, не им исплатиле ни денар на...

Управата за јавни приходи откри милиони евра злоупотреби со државната помош за исплата на минималец од 14.500 денари. Дел од сопствениците на компании во Скопје,...

Преку посредник работеле во Германија и биле оштетени за исплатата и...

Двајца кумановци  пријавиле во полиција дека, по претходен договор со А.С. во мај 2019, заедно со уште шест лица од Куманово заминале во Манхејн,...

Јагодите од Вимблдон годинава се наменети за здравствените работници

Првпат по Втората светска војна нема натпревари на Вимблдон, па затоа „Сеанглискиот клуб“ им донира по 200 пакувања јагоди дневно на здравствените работници во...

Предавања за позицијата на уметниците и на културните работници

Во рамките на програмата „Современа култура и културни политики/Други простори“, центарот за нови иницијативи во уметноста и културата - „Локомотива“ ќе реализира серија онлајн...

(Не)одговорноста како вродена мана

Уште неизлезена од т.н. прв бран на пандемијата на коронавирусот, според здравствените работници и „експертите“ што се грижат за колективното здравје на луѓето, Македонија...

Здравствените работници ѝ го свртеа грбот на премиерката на Белгија

Претставници на здравствените работници велат оти тие се разочарани од постапувањето на Владата со кризата, како и од нејзиниот пристап кон здравствената заштита во...

За неполн месец во Македонија без работа останале 8.160 луѓе

Во периодот од 11 март до 30 април се евидентирани нови 8.160 невработени лица, соопшти Агенцијата за вработување. Според основот на престанок, 4.279 лица (52,4 отсто)...

Владата и синдикатите дефинираа предлози за поддршка за платите на работниците

Во Владата денеска се одржа состанок со претставниците на синдикатите и граѓанските организации, на кој се разговараше за уредбата за владината финансиска поддршка за...

СКМ: Повеќето од компаниите не планираат отпуштање работници

Анкета спроведена меѓу членки на Стопанската комора на Македонија утврдила дека 9 од 10 компании не планираат отпуштање на вработените поради кризата предизвикана од...