22.5 C
Skopje
18.9.2021 - 0:41

Ознака: работници

Сезонски работници се бараат под дрво и под камен

Пред корона-кризата, домашните хотелиери и угостители очајнички се обидуваа да најдат или, пак, да задржат работници на сезонска работа во своите објекти, бидејќи многу...

Избрани најдобрите просветни работници за учебната 2019/2020 година

Наставниците Штефица Ујчиќ од гимназијата „Гоце Делчев“ - Куманово, Добри Јовевски од ОУ „Илинден“ од Крива Паланка, Марјан Радевски, професор по географија во „Ванчо...

Работната сила на иднината сака да работи од дома

Девет од десет вработени сакаат да продолжат да работат од дома и по ублажувањето на мерките преземени во врска со пандемијата, открива истражување спроведено...

Левица: Стечајците од „Треска“ со години се дел од правните лавиринти

Поранешните работници од АД „Треска” повеќе од 15 години се дел од правните лавиринти од кои никогаш не добиле позитивен исход, велат од политичката...

Работниците во Германија две години ќе работат со скратено работно време

Во германската коалициска влада е постигнат договор да се продолжи траењето на програмата за скратено работно време на две години, од сегашните максимум 12...

Илјадници работници се соочуваат со сиромаштија

Сиромаштијата меѓу работниците во најпогодените сектори, само во Босна и Херцеговина, од околу девет проценти ќе се зголеми меѓу 11 и 15 отсто. Зголемен...

Четворица работници загинаа во Русија при уривање на зграда

Четворица работници загинале денеска во Русија, додека работеле на уривање на зграда која се наоѓала веднаш до рудник за јаглен, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Од компанијата...

Милион работници во изолација

Подготвил: Дејан Србиновски Австралискиот втор град по големина Мелбурн донесе драстични рестриктивни мерки за справување со драматичниот пораст на нови случаи на коронавирус во земјата....

ФИТР: Запира финансирањето на компаниите кои се најдоа на листата на...

Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени...

Газди злоупотребиле милиони од државата, не им исплатиле ни денар на...

Управата за јавни приходи откри милиони евра злоупотреби со државната помош за исплата на минималец од 14.500 денари. Дел од сопствениците на компании во Скопје,...