Ознака: работници

Индустријата останува без работници

Последните статистички податоци и анализи покажуваат намалување на бројот на работници во повеќе индустриски сектори и трудоинтензивни дејности. Каде заминуваат овие работници и како...

Дел од работниците ја напуштија нуклеарката Чернобил, ги заменија доброволци

Дел од работниците на неоперативната нуклеарна централа Чернобил денеска го напуштија објектот по повеќе од три недели, јави Би-би-си. Вкупно 64 работници заминаа дома, а...

Минимална плата добиваат 13,8 отсто од работниците – нејзиното решавање ќе...

Нема договор и по втората средба меѓу синдикатите, работодавачите и Владата. Синдикатите остануваат на барањето за минимална плата од 18.000 денари и скалесто зголемување...

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку...

Премиерот Ковачевски заедно со менаџментот на компанијата, министерската за труд и социјална политика Јована Тренчевска, директорите на ТИРЗ Јован Деспотовски и на Државен инспекторат...

Хрватска размислува за повторно вакцинирање на здравствените работници

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостувајќи во ХРТ, каде што зборуваше за состојбата со коронавирусот, истакна дека Хрватска сѐ...

Голема побарувачка за работници во САД

Милиони Американци ги загубија своите работни места на почетокот на пандемијата на коронавирусот и поради ширењето на делта-сојот, тие не брзаат да се вратат...

Италија воведе најстроги ковид мерки: Сите работници мора да имаат ковид-сертификат

Италијанската Влада усвои една од најстрогите анти-ковид мерки во светот. Се бара од сите вработени во јавниот и приватниот сектор да имаат сертификат за...

Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии во фабриката „Слобода“ во...

Шахпаска: Работниците се најважниот капитал

Законското решение што го усвои Владата, а предвидува недела да биде неработен ден, односно ден на неделен одмор, е дел од политиката на Владата...

Заев: Дијалог и партнерство за задоволни работници и работодавачи

Државата е стабилна и финансиски ликвидна, треба да сметате на својата Влада на својата држава, тука сме да помогнеме, истакна премиерот Зоран Заев во...