7.2 C
Skopje
22.11.2019 - 9:53

Ознака: работник

Со секој загубен работник губат и општеството и компанијата и државата

Македонското здружение за заштита при работа алармира дека дури еден човек неделно умира на своето работно место во Македонија. Податоците говорат дека најмногу повредени...

Работник се повредил во фабрика во Пробиштип

Во Полициската станица Пробиштип доцна синоќа било пријавено дека во Јавната здравствена установа Пробиштип, бил донесен 23-годишен жител на Пробиштип, кој, според пријавеното, се...

Младите најпогодени од невработеноста

Еден од елементите за невработеноста се високите очекувања што младите ги генерираат по завршување на школувањето, кога често очекуваат идеална работа, со висока плата,...

Градежен работник од Куманово тешко повреден по пад од покрив

Четириесет и четиригодишен кумановец паднал од висина од три метри при изведување работни задачи на покривна конструкција во приватна компанија во кумановското село Умин...

До кога ќе се умира на работните места?

Повредите и смртните случаи на работните места, иако најголеми, не се единствените проблеми со кои се соочуваат работниците во Македонија. Многубројни се професионалните заболувања...

Работник загина при одрон на земја во Припор

Еден работник почина, а друг е повреден откако вчера биле затрупани по одронување земјиште на улица „Христо Татарчев“ во населбата Припор во Скопје, информира...

Работник паднал од објект и починал

Ш.Б.(52) од Скопје, вработен во фирма-изведувач, вчера додека работел на објект во изградба, паднал и починал. Како што соопшти МВР, несреќата се случила на улицата...

Во велешки „Брако“ тешко повреден работник

Вработен во „Брако“ вчераутро се здобил со тешки телесни повреди додека работел на машина за обработка на жица. Од СВР – Велес информираат вчера околу...

Работник почина во несреќен случај во фабрика во Куманово

Работник почина откако утрово бил погоден во градите од метално парче од алат со кој работел во Фабриката за заварени цевки и профили во...

Почина работник, откако врз него паднала плоча

С.Д. (64) од кумановското село Тромеѓа, починал утрово откако врз него паднала плоча, додека работел на приватна куќа на ул. „Никола Спасиќ“ во Куманово. Како...