19.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:43

Ознака: работа

Поради полицискиот час управните служби ќе работат до 19 часот

Согласно одлуката на Владата на Република Македонија за забрана за движење на населението во периодот од 20.00 часот до 5.00 часот наредниот ден, Министерството...

Демократски сојуз: Амандманската расправа да не трае подолго од 10 дена

Демократскиот сојуз бара да се измени Деловникот за работа на Собранието, со кој ќе оневозможи блокада на носењето на закони. - Предлагаме амадманската расправа да...

Џафери и Заев на средба за деблокирање на работата на Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска оствари средба со премиерот Зоран Заев, кратко пред почетокот на седницата за пратенички прашања. Како што сенаведува во соопштението...

Новата работна позиција е совршена за принцот Хари

Малкумина веруваа дека принцот Хари, човек со мало искуство за корпоративно управување, ќе се вработи во фирма како „Бетер ап“, компанија која нуди обуки...

За пет години ниту еден лекар не се пријавил за работа...

Министерството за здравство информира дека за поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години,...

Бугарскиот водител Слави Трифoнов му понуди работа на Васил Гарванлиев

Познатиот бугарски водител и шоумен Слави Трифонов му понуди на македонскиот претставник на „Евровизија“, Васил Гарванлиев, да стане дел од неговата екипа, со што...

Стефоска и директорите на театрите разговараа за работата во услови на...

Министерката за култура, Ирена Стефоска, се сретна со директорите на театарските институции, со кои разговараше за предизвиците со кои се соочуваат овие национални установи,...

Затворен скопски локал кој нерегистриран работел над дозволеното, приведени 6 лица

Затворен е угостителски објект во Скопско, кој работел нерегистриран во 23 часот, а приведени се шест лица меѓу кои и сопственикот, соопшти полицијата. - Вчера...

Оние што ќе работат во недела да добијат додаток на плата...

Економско-социјалниот совет (ЕСС) на денешната седница продолжи со дискусијата за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, а со кој се...

Експертите од Националната конвенција бараат да се формализира работата од дома

Да се формализира во законски рамки работата од дома, која се наметна како потреба за нов начин на организирање на работата во време на...