Ознака: работа

Затворен скопски локал кој нерегистриран работел над дозволеното, приведени 6 лица

Затворен е угостителски објект во Скопско, кој работел нерегистриран во 23 часот, а приведени се шест лица меѓу кои и сопственикот, соопшти полицијата. - Вчера...

Оние што ќе работат во недела да добијат додаток на плата...

Економско-социјалниот совет (ЕСС) на денешната седница продолжи со дискусијата за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, а со кој се...

Експертите од Националната конвенција бараат да се формализира работата од дома

Да се формализира во законски рамки работата од дома, која се наметна како потреба за нов начин на организирање на работата во време на...

Полицијата приведе 50 илегалци што работеле како градежници кај Стара железничка

Полицијата откри 50 градежници, странци без регулиран престој, на градилиштето зад „Рамстор“ кај Стара железничка во Скопје. Сите педесетмина се приведени. - Денеска во Скопје,...

Кој нема да прими вакцина против коронавирус, не може да добие...

Австриската покраина Салцбург во болниците и во домовите за стари лица ќе вработи само луѓе кои биле вакцинирани против ковид-19. - Во нашите болници веќе...

Половина милион луѓе без работа во Австрија

Кризата како резултат на коронавирусот продолжува да го погодува пазарот на трудот во Австрија, каде што во ноември биле невработени 457.970 лица, а дури четвртина се...

МЗ: Се надеваме дека ЗНМ и ССНМ го разбираат притисокот под...

Министерството за здравство соопшти дека жали за недоразбирањето кое настанало во врска со издадена забрана за снимање од страна на медиумите. - Министерството за здравство...

ЗНМ: Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое се...

Јапонија воведе задолжително спиење на работа

Јапонските работодавци и Министерството за здравје воведоа задолжителен одмор од половина час што ќе служи само за спиење на работа, и тоа во раниот...

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во приватен и во државен...