Ознака: работа од дома

Во Германија 25 отсто од вработените работат од дома

И по укинувањето на обврската на работодавците да им понудат на вработените можност да работат од дома, сепак една четвртина од вработените кај кои...

Во Велс, казна од 70 евра за секој што не работи...

Во Велс на секој што оди на работа, а може да работи од дома му се заканува казна од 70 евра. Од понеделник, компаниите ќе...

Белгија воведува обврска за работа од дома 4 дена во неделата

Со цел да се спречи четврти бран oд пандемијата на коронавирусот белгиските власти денеска донесоа одлука за задолжителна работа од дома 4 дена во...

За успешна борба против ковид-19 Франција препорачува работа од дома

Во Франција, повеќе луѓе треба да работат од дома за да го спречат ширењето на коронавирусот, рече владата, додавајќи дека надлежните ќе воведат посилни...

Работата од дома ја зголеми продажбата на книги

Компанијата „Букбарн интернешнл“ која ги снабдува со книги телевизиските и филмски сетови, соопшти дека забележала зголемување на продажбата за време на изолацијата поради коронавирусот,...

Експертите од Националната конвенција бараат да се формализира работата од дома

Да се формализира во законски рамки работата од дома, која се наметна како потреба за нов начин на организирање на работата во време на...

Администрацијата ќе работи од дома или со смени

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа и работниот процес,...

„Мајкрософт“ за своите вработени дозволи постојана работа од дома

Компанијата „Мајкрософт“ одлучи да им дозволи на своите работници трајно да работат од дома, но оние што ќе се одлучат да го сторат тоа,...

Швеѓаните повикани да работат од дома до 2021 година

За разлика од другите европски земји, Шведска не наметна карантин на своето население. Кафулињата, баровите и рестораните се отворени сиве месеци додека трае здравствената...

Путин: Потребата за работа од дома ќе остане и по пандемијата

Искуството за работа од дома ќе биде потребно дури и по завршувањето на пандемијата, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. - Денес многу се работи...