1.8 C
Skopje
7.12.2021 - 19:59

Ознака: Пјонгјанг

Mеридијани

Брисел - Европската комисија ќе објави нов извештај за Русија по консултациите со американскиот претседател Џо Бајден, кој исто така вчера се очекуваше да...

Кореецот што лета балони, а Пјонгјанг сака да го ликвидира

Црно возило застана на паркинг во јужниот дел на Сеул и тројца мажи излегоа од него среде летната горештина. Двајца од нив беа полицајци,...

Меридијани

Вашингтон - Американски борбени авиони пресретнале руски авиони и бомбардери двапати на 10 јуни на брегот на Алјаска, соопшти американската команда за воздушна одбрана,...

Меридијани

Пјонгјанг - Насмеаниот севернокорејски лидер Ким Јонг-ун е снимен како претседава на седницата на Централниот комитет на владејачката Работничка партија. На фотографиите објавени од...

Пјонгјанг го зголемува притисокот пред продолжувањето на преговорите

Северна Кореја потврди дека успешно тестирала нов вид балистичка ракета, лансирана од подморница. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им честиташе на оние што успешно го...

Ким Јонг-ун го покани Трамп на состанок во Пјонгјанг

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун го поканил американскиот претседател Доналд Трамп на состанок во Пјонгјанг, објави јужнокорејскиот весник „Чунан Илбо“. Според весникот, поканата...

ФОТОВЕСТ

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун лично го следеше најновото лансирање проектили, кое, според официјален Пјонгјанг, претставува „тестирање ново оружје“. Станува збор за петта серија на...

Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на ОН, но не и договорот со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја ги прекршија резолуциите на ООН, но не го нарушиле неговиот договор со...

Пјонгјанг: САД се обидуваaт да нѐ фрлат на колена

Северна Кореја по повод наметнувањето на нови американски санкции соопшти дека нема да се предаде и го обвини Вашингтон дека се обидува земјата да...

Договор за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Лидерите на Јужна и на Северна Кореја на средба во Пјонгјанг договорија затворање на еден од главните севернокорејски погони за тестирање и лансирање нуклеарно...