27.2 C
Skopje
19.8.2019 - 22:55

Ознака: Пјонгјанг

ФОТОВЕСТ

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун лично го следеше најновото лансирање проектили, кое, според официјален Пјонгјанг, претставува „тестирање ново оружје“. Станува збор за петта серија на...

Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на ОН, но не и договорот со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја ги прекршија резолуциите на ООН, но не го нарушиле неговиот договор со...

Пјонгјанг: САД се обидуваaт да нѐ фрлат на колена

Северна Кореја по повод наметнувањето на нови американски санкции соопшти дека нема да се предаде и го обвини Вашингтон дека се обидува земјата да...

Договор за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Лидерите на Јужна и на Северна Кореја на средба во Пјонгјанг договорија затворање на еден од главните севернокорејски погони за тестирање и лансирање нуклеарно...

Метрото во Пјонгјанг наликува на подземен музеј

Мермерните мозаици, кристалните лустери и позлатените статуи што го красат метрото во Пјонгјанг, Северна Кореја, му даваат изглед на своевиден музеј.

Мора да знаеме што ќе се потпише!

Ќе видиме што ќе се случи е сосема извесна неизвесност поставена како на глобален, така и на локален план, и со тоа повеќе од...

Време е да се објасни „либискиот модел“

Во администрацијата на САД отворено се зборува за спроведување на „либискиот модел“ во Северна Кореја. Пјонгјанг, пак, нагласува дека токму судбината на Гадафи го...

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во...

Трамп задоволен од одлуката на Пјонгјанг

Одлуката на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун за уништување на нуклеарниот полигон е уште еден од серијата позитивни сигнали во пресрет на долгоочекуваната и историска...

Пјонгјанг го предупреди Вашингтон да престане со провокации

Северна Кореја денеска ги предупреди САД да не провоцираат и негираше дека Пјонгјанг се согласил на преговори под американски притисок. Портпаролот на севернокорејското Министерство за...