Ознака: пченица

Вториот по големина светски производител на пченица го забрани извозот

Индија го забрани извозот на пченица и таа одлука на државата стапи на сила доцна синоќа, соопшти владата во Њу Делхи. Вториот по големина производител...

Српската Влада одобри извоз на пченица и пченка во Македонија

Српската Влада денеска донесе Заклучок со кој се одобрува извоз на пченица и пченка во Македонија, јави дописникот на МИА од Белград. - Владата на...

Ќе се утврдува увозот на пченица од Бугарија, чекајќи го кревањето...

Дополнително ќе се прецизираат количините пченица што треба да ги увеземе од Бугарија, откако ќе се увидат потребите на домашната мелничка индустрија, рече денеска...

Договорен увоз на пченица и од Бугарија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски доцна синоќа на својот фејсбук-профил соопшти дека е договорен увоз на пченица и од Бугарија. - Доцна...

Трговците бараат Украина да го олесни извозот на пченица

Украинската влада треба да ги укине дозволите за извоз на пченица бидејќи залихите се многу високи и продажбата нема да ги загрози резервите на...

Николовски: Подготвен Националниот план за производство на храна, поголема поддршка на...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) подготви Национален план за производство на храна, чија основна цел е зголемена поддршка на поледелски култури. Како што...

Владата очекува „зелено светло“ за испорака на српско жито во земјава

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски во вторник ќе се сретне со српскиот колега, министерот за земјоделство Бранислав Недимовиќ. Од средбата во...

Србија најави испорака на договорената пченица во регионот во најкраток рок

Договорените количества пченица и пченка за извоз во земјите од регионот пред неговата забрана, ќе се реализираат во најбрз можен рок, се наведува денеска...

Николовски: Пченицата и пченката од Србија се за стопанските субјекти, а...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски преку својот фејсбук-профил соопшти дека пченицата и пченката што Србија вчера најави дека ќе и ги...

Србија на Македонија ќе ѝ испорача 50.000 тони пченица и 25.000...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вечерашното вонредно обраќање до јавноста за полититичката и економсата криза околу воениот конфликт во Украина, изјави дека Србија на...